تاريخ : شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۱ | ۷:۳ قبل از ظهر | نویسنده : علی

جریانهای  دریایی

مقدمه

آب دریا ، دائما در حرکت بوده و این حرکت در بعضی از نقاط ، افقی و در برخی دیگر عمقی و رو به پایین و در بعضی دیگر رو به بالا است. نرخ و آهنگ حرکت ، در نقاط مختلف متفاوت می‌باشد. اما تخمین زده شده است که مخلوط شدن کامل آب تمام اقیانوسها ، در هر 2000 سال یکبار صورت می‌پذیرد. جریانهای اقیانوسی ، بر اثر جزر و مد ، اختلاف چگالی آب دریا در نقاط مختلف و سیستم بادهای زمین ، بوجود می‌آیند.


 

جریانهای جزر و مدی

نیروهای جاذبی که بین خورشید ، ماه و زمین عمل می‌کنند، آب اقیانوسهای زمین را به حرکت در آورده و باعث ایجاد جریانهای جزر و مدی می‌شوند. اگر شرایط محلی مناسب باشد، سرعت این جریانها حتی ممکن است به چندین کیلومتر در ساعت برسد. طی جزر و مدهای شدید در سیمور ناروز ، که بین جزیره وان کوور و سرزمین اصلی بریتیش کلمبیا قرار دارد، سرعتهایی معادل 20 کیلومتر د رساعت نیز ثبت شده است. جریانهای جزر و مدی دارای نصف این سرعت ، جریانهای عادی به شمار می‌آیند.

جریانهای جزر و مدی نزدیک ساحل ، غالبا به وسیله آرایش توپوگرافیک ساحل و نقاط نزدیک به آن ، محدود شده و از جریانهای جزر و مدی میانه اقیانوس ، قوی‌تر می‌باشند. جریانهای نزدیک ساحل ، با وجود محدودیت حرکتی خود ، معکوس می‌شوند. بدین ترتیب که هنگام مد به طرف خشکی و هنگام جزر به طرف دریا جریان می‌یابند. در وسط آب اقیانوس ، جریانها بسیار ضعیف‌تر بوده و سرعت آنها عموما از یک کیلومتر در ساعت تجاوز نمی‌کند. این جریانها در نیمکره شمالی ، دارای حرکتی دورانی در جهت حرکت عقربه ساعت هستند.

 

جریانهای ثقلی

چگالی آب دریا ، همزمان با تغییرات میزان شوری ، دما و مقدار مواد معلق ، از نقطه‌ای به نقطه دیگر تغییر می‌کند. این تغییرات ثقلی ، باعث حرکت آب دریا می‌شوند. بدین ترتیب که آب دارای شوری بالا ، سنگین‌تر از آب دارای شوری پایین بوده و به زیر آن فرو می‌رود. آب سرد و سنگین نیز به زیر آب گرمتر و سبک‌تر و آب گل آلود سنگین نیز به یزر آب صاف و سبک فرو می‌رود.

آبی که از میان تنگه جبل‌الطارق جریان می‌یابد، نمایانگر ثقلی است که بر اثر اختلاف در شوری ، پدید آمده‌اند. بدین ترتیب که دو جریان که یکی در بالای دیگری قرار دارد، در دو جهت مخالف بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس جاری هستند. چگونگی پدید آمدن این جریانها بدین قرار است: دریای مدیترانه که در یک کمربند اقلیمی گرم و خشک قرار دارد، سالانه از طریق تبخیر ، 1،5 متر آب از دست می‌دهد. در نتیجه آب شورتر و سنگین‌تر مدیترانه ، در امتداد کف تنگه به طرف بیرون حرکت کرده و به زیر آب کم نمک‌تر و سبک‌تر اطلس فرو می‌رود و همزمان با این رخداد ، آب سطحی و سبک‌تر اطلس وارد حوضه مدیترانه می‌شود.

علت اصلی چرخش آب در بیشترین بخش از مناطق عمیق اقیانوس ، وجود اختلاف دما است. برای نمونه بر اثر این‌گونه تغییرات ، آبی که از مناطق سرد قطب شمال و جنوب منشا می‌گیرد، به آرامی به سمت محیطهای گرمتر نزدیک استوا می‌خزد. آب سرد و نسبتا سنگین قطب شمال ، در نزدیکی گرینلند در آتلانتیک شمالی ، به زیر فرو رفته و می‌توان آن را تا خود را استوا و حتی در ورای آن تا 60 درجه جنوبی ، دنبال کرد.


جریانهای سطحی اصلی

حرکات اصلی آب در نزدیکی سطح اقیانوس ، در جریانهایی مانند گلف استریم ، جریان ژاپنی و جریانهای استوایی ، رخ می‌دهد. این جریانهای عظیم ، بر اثر عوامل مختلفی بوجود می‌آیند که عبارتند از:


 • جریان بادهای غالب

 • چرخش زمین

 • تغییر در چگالی آب دریا
 • شکل حوضه اقیانوسی

جریانهای استوایی ، در دو طرف خط استوا قرار داشته و تقریبا در جهت غرب حرکت می‌کنند. این جریانها ، انرژی خود را از بادهایی بسامان بدست می‌آورند که دائما در جهت شمال شرقی در نیمکره شمالی و جنوب شرقی در نیمکره جنوبی در حال ورزیدن به سمت استوا هستند. جهت غربی این جریانها را می‌توان از روی اثر کوریولیس توضیح داد. چرخش زمین ، باعث می‌شود که اشیا در حال حرکت ، در نیمکره شمالی به راست و در نیمکره جنوبی به چپ انحراف یابند.

هنگامی که آب ناشی از بادهای بسامان ، به سمت استوا در حرکت می‌باشد، در نیمکره شمالی به سمت راست (به سمت غرب) و در نیمکره جنوبی به چپ (باز هم به سمت غرب) انحراف می‌یابد. در نتیجه این وضعیت ، جریانهای استوایی شمال و جنوب پدید می‌آیند. با نزدیک شدن این جریانها به آمریکای جنوبی ، یکی به سمت شمال و دیگری به سمت جنوب منحرف می‌شود. علت اصلی این انحراف ، شکل و قالب حوضه‌های اقیانوسی است. با این وجود ، اثر کوریولیس و سطحی اندکی بالاتر اقیانوسها در استوا ، در محلی که بارش از جاهای دیگر بیشتر است، به این امر کمک می‌کند.


جريانات سطحی surface Currents

سيستم بادهای غالب در يک منطقه نيروئی در سطح آبهای اقيانوسها ايجاد می کند که آنها را بحرکت در آورده و جريانهای سطحی را ايجاد می کنند . باد نيروی محرک بنيادی اين حرکت است ، اما جهت کنونی جريانها متاثر از تاثير Coriolis و نيز پيچش در اطراف قطعات وسيع خشکيها ميباشد. جريانات سطحی اصلی در شکل 15-16 مشاهده می شود و نشان ميدهد که توده های آب ميتوانند در مسافات طولانی حرکت کنند. گرچه اين جريانات متعلق به اعماق کم اقيانوسها ميباشند اما بعضی از جريانهای سطحی ممکن است تا عمق 2 يا 3 هزار متری کشيده شوند .اهميت اين جريانها برای انسان با يکی از بهترين مثالهای آنها يعنی جريان معروف گلف ستريم Gulf Stream نشان داده ميشود. آبهای سطحی اقيانوس اطلس شمالی بوسيله بادهای شمال شرقی بطرف جنوب يعنی بطرف نواحی استوائی حرکت ميکنند، اما سپس بطرف شمال پيچيده شده و در امتداد ساحل شرقی آمريکای شمالی بصورت جريان جريان گلف يا Gulf Stream  حرکت ميکند . بدين ترتيب آبهای گرم استوائی بطرف عرض های جغرافيائی متوسط حرکت ميکنند. اين آبهای معتدل گرم موجب تعديل آب و هوای مکانهائی مانند ايسلند Iceland و جزاير بريتانيا ميگردند.

 

جريانهای عمقی Deep Current

در حاليکه جريانات سطحی اساسا" حرکات و جابجائی های افقی آب هستند . عده ای ديگر از جريانات اقيانوسی شامل حرکات عمودی پر اهميت ميباشند که بنام جريانات عميق Deep Current ناميده ميشوند. اين جريانات به سبب اختلاف وزن مخصوص آب ايجاد ميشوند. عوامل کنترل کننده وزن مخصوص يعنی گرما ، درجه شوری و تيرگی آب اشکال مختلفی از جريانات عمقی مربوط به وزن مخصوص ايجاد ميکنند.

 

جريانهای گرم و سرد Hot and cold Currents

آب سرد نواحی قطبی به سبب سنگينی به پائين فور ميرود و در امتداد کف بستر بطرف نواحی گرمتر استوائی جريان می يابد. مثلا" آب سنگين نواحی قطب شمال در نزديکی گرينلند در اقيانوس اطلس شمالی بطرف پائين ميرود و از آنجا در اعماق پائينی بطرف استوا و حتی تا 60

جه جنوب استوا کشيده ميشود. اين آب بنام North Atlantic Deep Water (NADw) يا آب عميق اتلانتيک شمالی نمايده ميشود. آب سردتر و سنگين تر قطب جنوب که بنام آب بستر قطب جنوب (ABW) Antrctic Bottom Water ناميده ميشود.

در ديوار قطب جنوب پائين رفته به کف بستر ميرسد و از آنجا بطرف شمال حرکت کرده و به زير آب عميق اتلانتيک شمالی فرو ميرود.

 

جريانهای شوری  Saline Currents

اختلاف وزن مخصوص بين آبهای با درجه شوری بالا و آبهای عادی دريائی موجب ايجاد جريانهای عمقی ناشی از سنگينی ميگردد. اين نوع جريان ، گردش آب دريای مديترانه را کنترل ميکند دريای مديترانه در نواحی نيمه خشک قرار گرفته است و تبخير در اين دريا موجب ميشود که شوری و در نتيجه سنگينی آن از اقيانوس اطلس بيشتر باشد . در تنگه جبل الطارق که دو پيکره آب با يکديگر مرتبطند آب سبک اقيانوس اطلس با شوری نرمال در مديترانه جريان می يابد و به اقيانوس اتلانتيک ميرود. اين آب قبل از اينکه در اتلانتيک پراکنده و منتشر شود تا عمق 1000 متری در اين اقيانوس نفوذ ميکند. با اين گردش آب دريای مديترانه در مدت 75 سال کاملا" تعويض ميشود.

 

جريانهای تيرگی و گل آلود Turbidity Currents

آبهای تيره و گل آلود سنگين تراز آبهای صاف و شفاف هستند و بنابر اين در زير آنها فرو ميروند . مکانيسم توربيدتی باين ترتيب است که هر گاه جريان مايعی با غلظت زياد و دارای مواد معلق وارد محيط رقيق تر شود، در کف بستر جريان می يابد و اگر به مانعی برنخورد بحرکت خود ادامه ميدهد و اگر به ديواره بستر برخورد کند بالا آمده و از طرف ديگر ظاهر ميشود. جريانهای توربيدتی مکانيسم های پر اهميتی برای حمل مواد از حاشيه های قاره به اعماق زياد می باشند.

توپوگرافی بستر دريا  Sea-Floor Topography

مطالعات PDR بستر اقيانوسها نشان ميدهد که اين بسترها در بعضی مناطق کاملا" ناهموار و در بعضی مناطق کاملا" هموار هستند. جزاير اقيانوسی و پشته های ميان اقيانوسی در کف اقيانوسها برخاسته هستند در حاليکه ژرفنا ها تا اعماق بسيار زيادتر از عمق متوسط درياها کشيده شده اند. حداکثر برآمدگی در کف اقيانوس يعنی فاصله بين بلند ترين و پست ترين نقاط بيشتر از اين فاصله در برآمدگی قاره ها ميباشد. اگر قله اورست با 8848 متر ارتفاع که بلندترين کوه در قاره ها هست درگودترين پرفنای اقيانوسی با 11515 متر عمق قرار بگيرد قله آن به سطح دريا نميرسد.

 

فلاتهای قاره ای Continental Shelves

هرکدام از قاره ها بوسيله يک فلات قاره Continental Shelf احاطه شده است که سطحی است با شيب ملايم و از ساحل به طرف دريا کشيده شده است . فلاتهای قاره دارای شيب بسيار ملايمی هستند که عموما" حدود يک متر در پانصد متر ميباشد به عبارت ديگر شيب يا گراديان آن Gradient يک پانصدم است . فلات قاره در محل شکست اين شيب که با افزايش ناگهانی شيب مشخص می شود خاتمه می يابد . فلاتهای قاره کم عمق ترين بخشهای اقيانوسها هستند که عمق آنها در محل نرسيده به شيب قاره از 35 تا 240 متر متغير است.

عرض فلاتهای قاره نيز وسعا" متغير است در مناطقی که از نظر تکنونيکی Tectonic فعالند مانند جنوب کاليفرنيا فلات قاره ممکن است به وسيله گسلها به رديفهائی از حوزه های کشيده تقسيم شود. به سبب اينکه فلاتهای قاره کم عمق ترين بخشهای حوزه های اقيانوسی هستند در طی يخبندان پلئستوسن Pleistocene در معرض شديد ترين تغييرات سطح آب قرار گرفتند. هنگاميکه يخچالهای قاره ای در پلئستوسن به حداکثر گسترش رسيده اند سطح آب ممکن است 100 متر پائين تر از سطح کنونی آن بوده است. خط ساحل اغلب فلاتهای قاره بسيار عقب تر بوده است ، و بسياری از آنچه که اکنون زير آب است در خارج از آب قرار داشته .


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۵۶ قبل از ظهر | نویسنده : علی

دریا درمانی

کاهش فشار عضلانی، افزایش جریان خون، دفع اسیدلاکتیک، کاهش تورم مفاصل و اعضاء متورم و کاستن از درد و سفتی مفصل.
حال ممکن است سئوال شود پس مزیت دریا درمانی نسبت به آب درمانی و هیدروتراپی چیست. اولاً آب دریا چگالتر و دارای دانسیته بیشتری می باشد و بدین وسیله شرایط بی وزنی را آسانتر و بهتر فراهم می نماید و از این طریق اعضایی که انجام حرکت برای آنها در هوا ممکن نیست این امکان را در آب دریا فراهم و ممکن می شود، علاوه بر این نشستن بیمار در ساحل و استنشاق هوا و یا افشانه ندربایی و نیز مشاهده افق، زیبائیهای دریا، شنیدن صدای امواج و لذت از تجلیات خدا بیمار را به وجد می آورد. گردش در ساحل دریا و قدم زدن در آب دریا ماهیچه های او را تقویت و نیرومند می سازد.
هنگام شنا کردن در دریا، امواج آب بیمار را به بالا و پائین برده او را می غلتاند. او را می چرخاند که مجموعه این حرکات همراه با حرکت مفاصل باعث ترشح اندورفین شده و مریض را به وجد آورده و در او احساس شعف و لذت ایجاد می نماید که خود انگیزه ای برای فعالیت تحرک بوده و او را به پویایی بیشتر ترغیب می نماید.


از آنجا که سردی آب دریا و گاهی وزش شدید باد بیماری را بدتر و درد را افزایش می دهد عملاً دریا درمانی به جز دوران بسیار کوتاهی و نیز در مناطق حاره امکان پذیر نمی باشد از طرف دیگر آب دریا باید از نظر درجه حرارت مساوی درجه حرارت بدن بوده یعنی 37 درجه سانتیگراد باشد و حتی کاهی برای بعضی از بیماران باید 40 تا 42 درجه باشد، لذا کشورهای اروپایی برای اینکه دریا درمانی را در تمام فصول سال تعمیم دهند بوسیله لوله های مخصوص آب دریا را دور ازشان و از عمق دریا که عاری از میکروب و آلودگی است منتقل کرده و آنگاه آنرا در استخرهای ویژه انباشته، گرم نموده و با ساختن اتاقهای مخصوص و گرم خانه های ویژه برای خشک نمودن بیمار (به وسیله اشعه ماوراء بنفش و غیره) و با عنایت به تمام نکات ایمنی و پزشکی دریا درمانی را انجام می دهند


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۵۰ قبل از ظهر | نویسنده : علی

دریا در يك نگاه

در فرآيند اين درس دانش آموزان با درياها آشنا مي شوند و از طريق مشاهده ي تصاوير، گفت و گو و انجام فعاليت هاي عملي در باره ي آن اطلاعات جمع آوري مي كنند. 

مهارت ها ، دانستني ها

1- با مشاهده ي كره ي جغرافيايي ، وسعت خشكي ها و آب هاي روي زمني را مقايسه كند.

2- با مشاهده ي كره ي جغرافيايي، بزرگي درياها و اقيانوس ها را مقايسه كند.

3- از طريق جمع آوري اطلاعات به فرآيند شوري آب دريا پي ببرد.

4- از طريق جمع آوري اطلاعات به نقش باد در پديد آوردن امواج پي ببرد.

5- با استفاده از منابع مناسب،‌ اطلاعاتي در مورد كف درياها به دست آورد.

6- از طريق مطالعه و گفت و گو، در مورد استفاده هاي گوناگون از دريا اطلاعاتي جمع آوري كند.

7- با انجام آزمايشي، چگونگي شيرين كردن آب دريا را نشان دهد.

8- در مورد اهميت حفاظت از درياها و جلوگيري از آلودگي آن ها اطلاعاتي جمع آوري نمايد.

9- از طريق گفت و گو با افراد گروه، براي جلوگيري از آلودگي رودخانه ها و درياها راه حل ارائه دهد. 

نگرش ها

1- به مطالعه در مورد درياها و اقيانوس ها علاقه مند شود.

2- به اهميت پاكيزگي درياها پي ببرد.

3- در قبال حفظ محيط زيست و جلوگيري از آلودگي درياها احساس مسئوليت كند.

دانستني هاي دریاها:

فضانورداني كه براي اولين بار زمين را از فضا مشاهده كردند، نام «سياره ي آبي» را نيز به ديگر نام هاي زمين افزودند. رنگ آبي زمين از فضا، ناشي از آبي است كه بيش از 70 درصد سطح زمين را مي پوشاند. حدود 60درصد از نيمكره ي شمالي و 81 درصد از نيمكره ي جنوبي پوشيده از آب است.

در واقع سطح زمين اقيانوس عظيمي است، با جزيره هاي بزرگ به صورت قاره هايي كه در آن پراكنده اند. اين اقيانوس عظيم بيش از 97درصد حجم آب هاي زمين را در خود جاي داده است. اقيانوس ها و درياها در تنظيم آب و هواي زمين، ‌تامين اكسيژن، مواد معدني، غذا و حمل و نقل و ... براي ساكنان زمين داراي اهميت فراوان است.

تقريباً تمام عناصر پوسته ي زمين ، هرچند به مقدار ناچيز، در آب اقيانوس ها يافت مي شوند. مثلاً در آب اقيانوس ها حتي طلا نيز وجود دارد، ولي غلظت آن در آب اقيانوس ها چنان كم است كه هزينه ي استخراج آن بيش از ارزش خود طلا خواهد بود. اما مواد ديگري مثل نمك طعام ، برم كه در عكاسي مورد استفاده قرار مي گيرد و منيزيم (فلزي سبك كه در بدنه ي هواپيما كاربرد دارد) را مي توان از آب دريا استخراج كرد. فلز قلع را هم از لجن هاي مناطق كم عمق به دست مي آورند.

در حال حاضر رودخانه و آب هاي زيرزميني همه ساله مقادير زيادي از املاح مختلف به صورت محلول وارد آب دريا مي كنند و بر غلظت آن مي افزايند. نمك هاي موجود در آب رودخانه ها و آب هاي زيرزميني از انحلال مواد قابل حل سنگ هاي مسير جريان حاصل مي شود.

آتشفشان هاي فعال خشكي ها و زير درياها منبع ديگري براي افزايش املاح محلول دريا هستند. انحلال مواد قابل حل موجود در بستر و ساحل دريا نيز از عوامل موثر در شوري دراي محسوب مي شوند.

اگر يك كيلوگرم از آب اقيانوس ها تبخير شود به طور متوسط حدود5/34 گرم نمك هاي مختلف به جاي مي ماند. مقدار نمك هاي محلول در يك كيلوگرم آب دريا را «درجه شوري» گويند. درجه شوري در مناطق مختلف تا حدودي تغيير مي كند. در مناطقي كه ميزان تبخير بالاست (مانند خليج فارس) تا 40 گرم هم مي رسد. در عوض، مناطقي كه تبخير كم است يا مقدار باران زياد است، (مانند آب هاي نزديك قطب هاي) درجه شوري كم است.

فراوان ترين نمك موجود در آب درياها كلريدسديم (نمك خوراكي ) استو اين نمك به تنهايي بيش از سه چهارم جرم نمك هاي آب اقيانوس ها را تشكيل مي دهد.

گازها هم مانند مواد جامد در آب دريا يافت مي شوند و در اين ميان اكسيژن و دي اكسيد كربن مهم تر از بقيه اند. وجود اين گازها براي جانداران ساكن آب اهميت بسيار دارد. تمام جانوران ساكن دريا بايد تنفس كنند، بنابراين به اكسيژن نياز دارند. گياهان سبز و ذره بيني فراوان موجود در سطح آب درياها براي غذاسازي به دي اكسيد كربن نيازمندند. اين گياهان با جذب دي اكسيد كربن، مقداري اكسيژن آزاد مي كنند. بنابراين درياها مقداري از اكسيژن مورد نياز جانداران دريايي را فراهم مي كنند.

آب اقيانوس ها و درياها دائماً در حال حركت است. اين حركت علل مختلفي دارد كه از ميان آن ها مي توان اثر باد، نيروي جاذبه ي خورشيد و ماه ، تفاوت چگالي آب و گردش كره ي زمين را نام برد.

از حركات مختلف آب دريا، موج بيش از بقيه قابل مشاهده است. مهم ترين عامل ايجاد موج،‌باد است، ولي عوامل ديگري از قبيل زمين لرزه و جزر و مدّ نيز موج توليد مي كنند. جانداراني كه در عمق آب ها هستند، حركات موج را حس نمي كنند.

امواج را بايد از نيرومندترين عوامل فرسايش دانست، مخصوصاً در سواحل سنگي كه عمق آب در كناره ها زياد است تمام نيروي موج در اولين نقطه برخورد جمع مي شود. امواج دريا باعث پراكنده شدن شن، سنگريزه و گل هاي رسي روي ساحل مي شوند و سنگ هاي بزرگ را به قطعات كوچك تر تقسيم مي كنند. اين قطعات نيز ضمن حركات متوالي، كم كم بدون زاويه و داراي سطح صاف مي شوند. اين مواد، به عمل تخريبي امواج كمك مي كنند، زيرا آب، آن ها را به سنگ هاي ديگر مي كوبد. با اين عمل خود آن ها نيز خردتر و به ماسه تبديل مي شوند. نفوذ آب در سواحل سنگي سبب هوازدگي فيزيكي و شيميايي سنگ ها شده و تخريب آن ها را سرعت مي بخشد.

تا چند دهه قبل اطلاعات زيادي از پستي و بلندي هاي اقيانوس ها در دست نبود. در گذشته ، براي اندازه گيري عمق اقيانوس ها از ريسمان و وزنه استفاده مي شد كه كاري بس سخت و خسته كننده بود و به همين جهت اطلاعات كمي از اين راه به دست مي آمد. اما از اواسط قرن بيستم ميلادي با استفاده از دستگاه هايي كه زمان رفت و برگشت امواج صوتي را از سطح تا كف دريا به آساني تعيين مي كرد، دانشمندان توانستند، عمق آب اقيانوس ها را در هر نقطه به آساني و به سرعت اندازه گيري كنند. به اين ترتيب نقشه ي پستي و بلندي هاي بستر اقيانوس ها تهيه شد.

اكتشاف در بيش تر درياها و كشف اسرار آن ابتدا به وسيله ي غواصان انجام مي گرفت. لباس هاي سنگين و كلاه هاي آهني و قطور،‌اين غواصان را از فشارهاي زياد آب محافظت مي كرد. امروزه با آن كه لوازم غواصي بسيار سبك و پيشرفته شده اند، باز هم نمي توان از غواصان براي رفتن به عمق زياد (حداكثر 50 متر) و مدت زمان طولاني (بيش تر از چند دقيقه ) استفاده كرد زيرا فشار زياد آب سبب مرگ انسان مي شود.

امروزه به كمك زيردريايي هاي كوچك بدون سرنشين يا سرنشين دار، مجهز به دوربين هاي عكسبرداري و وسايل نمونه گيري،‌ توانسته اند به عميق ترين مناطق اقيانوس ها سفر كنند.

حيات در اقيانوس ها بستگي به نور، غذا، فشار و غلظت نمك ها دارد. بنابراين بيش ترين جانداران در نقاطي قرار دارند كه مقدار نور و غذا زياد و فشار كم باشد. مناطق ساحلي و نزديك به ساحل به علت شرايط مساعد ، داراي بيش ترين و متنوع ترين جلوه هاي حيات است. هر چه عمق آب زياد شود مقدار نور كاهش مي يابد و فشار زياد مي شود. در اين نقاط تعداد معدودي جاندار زندگي مي كنند كه با اين شرايط سخت خود را سازگار كرده اند.

جايي كه آب شيرين رود و آب شور دريا با هم برخورد كنند، از سرعت حركت آب كاسته مي شود و طبعاً امكان حمل بيش تر مواد فراهم نيست و دانه هاي درشت تر رسوبات زودتر ته نشين مي شوند. اصولاً موادي كه به دريا مي رسند به ترتيب وزن و درشيت ذره در مناطق كم عمق دريا و مجاور سواحل يعني فلات قاره رسوب مي كنند. البته همه ي مواد همراه آب رودخانه در فلات قاره ته نشين نمي شوند و مقداري از مواد سبك وزن،‌توسط جريان هاي دريايي به مناطق عميق تر دريا هم برده مي شوند.

90 درصد فرآيند فتوسنتز در سطح زمين به وسيله ي جلبك ها انجام مي گيرد. اين وظيفه به ويژه به عهده ي جلبك هاي كوچك  تك سلولي شناور در لايه ي سطحي آب درياها است.

اين جلبك ها را نوزادان جانوران  ميگوهايي مي خورند كه خود خوراك ماهي ها و جانوران بزرگ تر مي شوند. در كشورهاي جنوب شرقي آسيا جلبك ها مصرف غذايي دارند.

جلبك ها مصارف صنعتي هم دارند، آن ها در تهيه ي آگار (ماده اي كه براي سفت كردن محيط كشت باكتري ها در آزمايشگاه ها مصرف مي شود)، بستني، خمير دندان، مواد آرايشي و دارويي ، عكاسي و رنگ هاي محلول در آب كاربرد دارند.

بعضي از جلبك ها حاوي پروتئين زيادي (حدود 44 درصد) هستند و مي توانند منبع غذايي مناسبي براي نسل هاي آينده باشند. به همين مناسبت، پرورش آن در محيط هاي كشت مصنوعي مورد بررسي است. البته هنوز اين كار هزينه ي زيادي برمي دارد و به صرفه نيست.


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۳۴ قبل از ظهر | نویسنده : علی

دریای مرده چه دریایی است؟

دریای مرده

« دریای مرده » یا « بحرالمیت» تنها دریا (دریاچه) در روی زمین است که هیچ گیاه یا جانوری در آن زندگی نمی کند و به همین دلیل آن را چنین نامیده اند. دریای مرده، در واقع، دریاچه ای نمکی بین اردن و فلسطین اشغالی است.

مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. و چون این املاح حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی هستند، انسان را بیمار می کنند. به سبب وجود همین نمک و مواد سمی، هیچ مواد زنده ای نمی تواند در این دریاچه بماند.

طول این دریاچه 80 کیلومتر و پهنای آن بین 5 تا 18 کیلومتر است. عمق دره ای که بستر این دریاچه را تشکیل می دهد 900 متر است. اما سطح آب آن از هر دریای دیگری روی زمین، پایین تر است. سطح دریای مرده حدود 400 متر پایین تر از سطح مدیترانه است. خشکی هوا و آفتاب گرم این منطقه سبب می شود که روزی 2 سانتیمتر از ارتفاع این دریاچه کم (آب بخار) شود.

حتی ماهی ها و دیگر موجودات آبزی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می یابند، به محض رسیدن به بحرالمیت می میرند.

البته در زمستان و بهار، کمی به مقدار آب موجود در دریاچه افزوده می شود، اما چون غیر از رود اردن و چند آبراه کوچک دیگر، هیچ رودی به آن وارد نمی شود، همیشه مقدار آب آن کم و غلظت نمکش بسیار زیاد است. در واقع، غلظت نمک و دیگر کانی های محلول در دریای مرده آن قدر بالاست که هیچ چیزی در آن غرق نمی شود- همه چیز روی سطح آن شناور می ماند.

دریای مرده

میلیون ها سال پیش، سطح دریای مرده 427 متر بالاتر از موقعیت کنونی بوده است. در آن زمان، جانوران آبزی در این دریا زندگی می کردند. اما ناگهان نوعی خشکسالی رخ داد، آب دریاچه تبخیر شد و شرایط زیستی آن به صورت کنونی درآمد.

طول این دریاچه 80 کیلومتر و پهنای آن بین 5 تا 18 کیلومتر است. عمق دره ای که بستر این دریاچه را تشکیل می دهد 900 متر است. اما سطح آب آن از هر دریای دیگری روی زمین، پایین تر است

بسته بودن این دریاچه و تبخیر شدید آب سبب می شود که مقدار نمک و کانی های محلول در آن بی وقفه افزایش یابد. مقدار نمک و کانی های محلول در آن بی وقفه افزایش یابد. مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. و چون این املاح حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی هستند، انسان را بیمار می کنند. به سبب وجود همین نمک و مواد سمی، هیچ موجود زنده ای نمی تواند در این دریاچه بماند. حتی ماهی ها و دیگر موجودات آبزی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می یابند، به محض رسیدن به بحرالمیت می میرند.

 


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی
تعریف آب بسیار که محوطه وسیعی را فرا گیرد و به اقیانوس راه دارد را دریا گویند؛ مجموع آب های شور که جزء اعظم کره زمین را می پوشاند و تقریباً سه چهارم سطح زمین را در بر گرفته و در نیمکره جنوبی بیشتر از نیمکره شمالی زمین را فرا گرفته است.

img/daneshnameh_up/6/66/jassee1.JPG

عنوان دریا معمولاً برای دریاچه های شور هم که فاقد مجرای خروجی طبیعی اند نیز استفاده می شود، مانند دریای خزر که دریاچه ای بزرگ است، و دریاچه گالیله که یک دریاچه کوچک با آب شیرین و مجرای خروجی طبیعی است.

عمق دریاها مختلف و تغییر پذیر است و در بعضی نقاط بین 12،000 تا 15،000 متر می باشد. ته دریاها مانند سطح زمین ناصاف و غیر مسطح می باشد و در زیر آب دره هایی موجود است شبیه به دره هایی که در کوه های بسیار مرتفع مشاهده می کنیم و جزیره های کوچک و کم وسعت نیز قله های کوه های مرتفع زیر دریا هستند.

دریاهای منشعب از اقیانوس

 • لیستی از دریاها که به وسیله اقیانوس ها تقسیم شده اند:

اقیانوس آرام (کبیر)

بزرگترین اقیانوس جهان می باشد. وسعت این اقیانوس حدود 166 کیلومترمربع و عمق متوسط آن 4188 مترمی باشد و دریاهای منشعب از آن عبارتند از:


img/daneshnameh_up/c/c7/Seasunset50.jpg • دریای برینگ
 • دریای کرتز
 • دریای اختسک
 • دریای چین شرقی
 • دریای چین جنوبی
 • دریای سولو
 • دریای فیلیپین
 • دریای فلورز
 • دریای باندا
 • دریای تاسمانی
 • دریای زرد
 • دریای کرال
 • دریای مرجان
 • خلیج کالیفرنیا
 • خلیج آلاسکا

اقیانوس اطلس

وسعت اقیانوس اطلس حدود 83 میلیون کیلومتر مربع در بین قاره امریکا و قاره های اروپا و آفریقا واقع است. عمیق ترین ناحیه این اقیانوس 9200 متر و در شرق جزیره پورتوریکو است.

img/daneshnameh_up/b/bc/04_cliff.jpg

دریاهای منشعب از این اقیانوس عبارتند از:
 • دریای شمال
 • دریای بالتیک
 • دریای مدیترانه
 • دریای آدریاتیک
 • دریای سیاه
 • دریای جونین
 • دریای لیگورین
 • دریای مرمره
 • دریای کریت
 • دریای لابرادور
 • دریای مانش
 • خلیج گینه
 • خلیج بیسکای
 • خلیج مکزیک
 • خلیج جیمز
 • خلیج هودسن


اقیانوس هند

وسعت اقیانوس هند در حدود 75 کیلومتر مربع است. عمیق ترین ناحیه این اقیانوس در جنوب جزیره جاوه اندونزی و به عمق 7450 متر می باشد.
دریاهای منشعب از این اقیانوس عبارتند از:
 • دریای سرخ
 • دریای عمان
 • دریای عرب
 • دریای جاوه
 • دریای آندامان
 • خلیج عدن
 • خلیج فارس 
 • خلیج بنگال


اقیانوس منجمد شمالی

وسعت اقیانوس منجمد شمالی در حدود 15 کیلومتر مربع است. در بیشتر مواقع سال آب های این اقیانوس یخ بسته اند. این اقیانوس به وسیله تنگه برینگ با اقیانوس آرام و از طریق دریای گروئلند با اقیانوس اطلس ارتباط پیدا می کند.
دریاهای منشعب از آن عبارتند از:
 • دریای بارنتز
 • دریای کارا
 • دریای لاپتف
 • دریای سفید
 • دریای لینکلن
 • دریای بوفورت
 • دریای گروئلند

 


اقیانوس منجمد جنوبی

وسعت اقیانوس منجمد جنوبی حدود 20کیلومتر مربع است. و در اکثر مواقع سال یخ بسته است. دریاهای منشعب از این اقیانوس عبارتند از:
 • دریای ودل
 • دریای رز
 • خلیج مارگریت
 • خلیج فار
 • خلیج سالزبرگر


دریاهای محصور در خشکی یا دریاچه ها

 • دریای آرال
 • دریای گالیله
 • دریای خزر


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۳۷ قبل از ظهر | نویسنده : علی
اگر كسی را همت از گام زدن ماند، چرخ روزگار تو از كا باز نماند. از نبودن كسی تو را آسیب و از بودنش نفعی نرسید و نرسد.

     با سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز، امروز قصد دارم یه نمونه طرح درس روزانه برای درس ریاضی پایه سوم ابتدائی قرار بدم. امیدوارم كه با دادن نظرات با ارزشتون منو بیشتر راهنمایی كنید. ان شاءالله

"طرح درس روزانه"

نام درس: ریاضی                   پایه: سوم دبستان                      موضوع: تقسیم با باقی مانده

سال تحصیلی: 89-88                 تعداد دانش آموزان: 33 نفر                 مدت اجرا: 45 دقیقه

آموزشگاه: ***                             كلاس: ***                                       صفحات: 173-172

 • هدف كلی:        دانش آموزان در این درس با تقسیم با باقی مانده آشنا می شوند.

 • اهداف جزیی؛ دانش آموزان در این درس:

            با باقی مانده تقسیم آشنا می شوند. (شناختی)

            به مراحل محاسبه تقسیم با باقی مانده مساحت دایره علاقه نشان می دهند. (عاطفی)

             با خارج قسمت آشنا می شوند. (شناختی)

 • اهداف رفتاری؛ دانش آموزان در پایان درس:

              تفاوت بین خارج قسمت و باقی مانده را توضیح دهند. (شناختی- درك و فهم)

              بتوانند مراحل یك تقسیم با باقی مانده را به درستی انجام دهند. (شناختی- كاربرد.)

              در فعالیت های فردی و گروهی با اشتیاق شركت می كند. (عاطفی- واكنش)

 • رفتار ورودی؛ دانش آموزان قبل از تدریس:

              می توانند عمل ضرب بین دو عدد را انجام دهند.

               قادر به حل كردن تقسیم های بدون باقی مانده هستند.

 • آزمون رفتار ورودی؛ (ارزشیابی تشخیصی):

 ضرب بین اعدا زیر را به درستی انجام می دهند؟   =3*7         =8*9          =9*4     و ...          

تقسیم های زیر را بدرستی حل كنند؟    =7/28          =8/58          =5/45     و...

 • فعالیتهای قبل از تدریس؛ (مرحله آغازین تدریس):

فعالیت معلم

رفتار فراگیر

رسانه های آموزشی

زمان

* به كلاس وارد می شوم و از فراگیران احوالپرسی می كنم.

دانش آموزان پاسخ می دهند.

------

15 دقیقه

* حضور و غیاب از دفتر كلاسی

اعلام حضور می نمایند. غاییبین جلسه قبل دلیل غیبت خود را بیان می كنند.

دفتر كلاسی

*سوالات ارزشیابی تشخیصی را به صورت شفاهی/روی تابلوی كلاس انجام می دهم.

دانش آموزان به صورت داوطلب یا انتخابی پرسش ها را پاسخ می گویند.

تخته و گچ

 • فعالیتهای حین تدریس؛ (مرحله میانی تدریس):

فعالیت معلم

رفتار فراگیر

رسانه های آموزشی

زمان

* دانش آموزان را در گروههای 4 تایی گروه بندی می كنم.

* در مرحله مجسم، به هر گروه 20 عد نی می دهم.

* از دانش آموزان می خواهم نی ها را در دسته های 6تایی دسته بندی كنند. (بر نحوه كار گروهها نظارت می كنم.)

* از  دانش آموزان می پرسم چند دسته 6 تایی داریم، چند تا باقی ماند؟

روی تخته می نویسم:

20 برابر است با؛3 تادسته 6 تایی و 2

دانش آموزان با همكاری نی ها را دست بندی می كنند.

3 دسته 6 تایی

2 تا نی باقی مانده است.

نی

20 دقیقه

* در مرحله نیمه مجسم، از یكی از دانش آموزان می خواهم با گچ 7 تا ستاره بكشد و آنها را 3 تا 3 تا جدا كند. (در دسته های 3 تایی دسته بندی كند.) بقیه دانش آموزان نیز همین تمرین را در دفتر خود یادداشت می كنند.

* در آخر می نویسم:

7 برابر است با؛ 2 تا دسته 3 تایی و 1

تمرین محوله را بدرستی انجام می دهند.

گچ، تخته، دفتر ریاضی دانش آموزان

 • فعالیتهای پس از تدریس؛ (مرحله پایانی تدریس):

فعالیت معلم

رفتار فراگیر

رسانه های آموزشی

زمان

* با دادن سوال هایی به شكل زیر

=8/34       =5/28      و ...

ارزشیابی پایانی را به انجام می رسانم

دانش آموزان به صورت انتخاب معلم به پرسش ها پاسخ می دهند.

تمرین های معلم ساخته

10 دقیقه

* تعیین تكلیف؛

1- روی یك مقوای A4 25 تا ستاره بكشید و ستاره ها را در دسته ها 4، 5، 6و7 تایی دسته بندی كنید. (تمرین گروهی)

2- تمرین های كتاب درسی را در خانه حل می كنند. (فردی)

تكالیف خود را یادداشت می كنند.

نمونه كار آماده شده برای تمرین شماره 1برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۳۴ قبل از ظهر | نویسنده : علی

روش تدریس ریاضی

بحث در روش تدريس رياضي به زمان ما منحصر نمي شود. از هنگامي كه تدريس رياضي مطرح بوده است، روش تدريس آن نيز مورد بحث و مطالعه بوده است. با مطالعه تاريخ آموزش و پرورش، ملاحظه مي كنيم كه همواره دو نوع آموزش درمقابل هم قرار داشته اند. دسته اول، روشهاي تدريس سنتي، كه در گذشته هاي دور به كار مي رفته اند و دسته دوم، روشهاي مبتني بر يافته هاي روانشناسي است كه به طور عمده از قرن بيستم به بعد تكوين يافته اند و به روشهاي جديد شهرت دارند. از ميان روشهاي سنتي مي توان از روش سقراطي و روش مكتبخانه اي در ايران و ديگر كشورهاي اسلامي نام برد. از روش هاي جديد در تدريس رياضي مي توان به روش توضيحي، روش سخنراني، روش اكتشافي، روش حل مساله، روش بحث در كلاس، روش پرسش و پاسخ، روش فعال، روش قياسي و استقرايي آموزش مهارتهاي فراشناختي نام برد. در اين فصل انواع روشهاي تدريس رياضي كه به پنج دسته، روش كلامي، روش مكاشفه اي، روش مفهومي، روش فعال و روش الگوريتمي مورد بررسي و نقد قرار مي گيرند.

1 ) روش كلامي (زباني)

در اين روش معلم به اصطلاح متكلم وحده است. همه چيز را بيان مي كند، قواعد را بررسي مي كند، نتيجه گيري مي كند و طراح مساله است. خلاصه معلم همه كاره و دانش آموز هيچ كاره است. معلم مساله گو و شاگرد مساله حل كن، معلم متكلم و شاگرد مستمع است. اين نكته جالب است كه طرفداران اين روش دو گروه مخالفند، عده اي موافق روش زبان ماشيني و عده اي موافق روش زباني استدلالي هستند.

الف) روش تدريس زبان ماشيني (قاعده گويي):

اين گروه اعتقاد دارند كه دانستن قواعد و فنون محاسبه براي دانش آموزان كافي است. اگر دانش آموز ادامه تحصيل دهد آنگاه برايش استدلال خواهد شد و مطالب را خواهد فهميد و در صورتي كه ادامه ندهد اين محاسبات هست كه به دردش مي خورد و چه كار دارد كه چرا فلان مطلب چنين است و چنان نيست. حسن اين روش در آن است كه تدريس به سرعت انجام مي شود ولي معايب آن عبارتند از:

1-    دانش آموز قواعدي را بدون آنكه آنها را درك كرده و منطقي بودن آنها را پذيرفته باشد، آنها را حفظ مي كند و به همين سرعت هم فراموش مي كند.

2-    نسبت به مطالبي كه مي خواند احساس بيگانگي مي كند و نسبت به آنچه ياد گرفته است علاقه اي نشان نمي دهد.

3-          اين آموزش پاسخگوي نيازهاي طبيعي دانش آموز به كنجكاوي و حقيقت جويي نمي باشد.

4-          طرفداران اين روش جالب پرورش را به طور كلي ناديده مي گيرند.

ب) روش تدريس زبان استدلالي:

طرفداران اين شيوه برخلاف گروه قبل تدريس رياضي را توام با استدلال قبول دارند. آنها معتقدند كه رياضي با منطق آميخته است. پس بايد با استدلال و برهان به امر تدريس رياضي همت گماشت. ابتدا بايد تعريف و اصول گفته شود و به دنبال آن مي توان نتيجه گيري ها را با استفاده از قوانين منطق آغاز نمود. حسن اين روش آن است كه با طبيعت رياضي سازگاري دارد ولي معايب آن عبارتند از:

1-          از روش استدلالي در هر سني نمي توان استفاده نمود.

2-          قدرت ابتكار رشد نمي كند و دانش آموز جستجوگر نخواهد شد.

3-          معلم و شاگرد به تدريج از جهان واقعي دور مي شوند.

نقد و خلاصه روش هاي كلامي (زباني):

روشهاي زباني همان طور كه از نامشان پيداست، بر زبان و كلام معلم تكيه دارد. در اين روشها، معلم و مدرس متكلم وحده است و كمتر مجال سئوال كردن، توضيح دادن، درك و فهم واقعي به دانش آموزان داده مي شود.

تنها مزيت ظاهري روشهاي زباني اين است كه تصور مي شود كه دانش آموزان به ظاهر در درس پيش مي روند. اين باور درست نيست، زيرا در دراز مدت، اثرات نادرستي در پرورش فكر و استعداد دانش آموزان مي گذارد و در سنين بالاتر مطالب رياضي را دير مي فهمند.

2) روش اكتشافي

يادگيري اكتشافي فرايندي است كه دانش آموز به طور مستقل و با راهنمايي معلم ، اصل يا قانوني را كشف نموده و مساله اي را حل مي كند. ويژگي عمده روش اكتشافي، درجه و ميزان راهنمايي شدن شاگرد (به وسيله معلم) براي اكتشاف است كه اين ويژگي به عواملي مانند استعداد دانش، مهارت شاگرد و درجه دشواري خود مساله بستگي دارد و در چهار محدوده قرار مي گيرد.

1-    معلم مي تواند اصول و راه حل مساله را براي شاگرد توضيح دهد، اما پاسخ مساله را نگويد (در اينجا معلم از روش توضيحي بهره مي گيرد)؛ اين نوع راهنمايي براي دانش آموزان ضعيف ضرورت مي يابد.

2-    معلم مي تواند فقط اصولي را كه براي كشف آن به كار مي رود به شاگرد توضيح دهد، اما راه حل و جواب مساله را در اختيار او قرار ندهد.

3-          معلم مي تواند اصول را ارائه ندهد؛ اما راه حل را بگويد.

4-          معلم مي تواند اصول و راه حل را به شاگرد نگويد؛ كه آن را يادگيري راهنمايي نشده مي ناميم.

از آن جايي كه اين روش بر پاسخ مداوم دانش آموزان به سئوالات مختلف در كلاس درس تا حدودي متكي است، لذا تدريس به وسيله آن مشكل است و لذا معلم نياز به صبر بيشتر و وقت زيادتري دارد و نقش معلم در اين روش هدايت نمودن دانش آموزان در ارتباط دادن مطالب جديد با تجارب و محفوظات گذشته نشان مي باشد. حدسيات، تخمين ها و آزمايش و خطا، آزمايشهايي هستند كه در روش اكتشافي براي يافتن ايده هاي جديد و ارتباط آنها با مفاهيم گذشته به كار مي روند.

معلم با طرح سئوالات مناسب مي تواند جواب هاي نادرست دانش آموزان را به سمت جواب هاي درست هدايت نمايد. معلم بايد كلاس را در جهت صحيح و مسير معيني حفظ نمايد به طوري كه از حالت كاوش و پويايي شاگردان كاسته نشود. در اين روش، معلم دانش آموزان را وادار به فكر كردن مي كند و آنها را براي رسيدن به پاسخ درست تشويق مي نمايد لذا دانش آموز در فرايند يادگيري سهيم است.

3) روش مفهومي

دراين روش بيشتر تاكيد بر مفاهيم رياضي است و تكيه كمتري بر مهارتها ميشود.. تا هنگامي كه مفاهيم در ذهن دانش آموزان شكل نگرفته است، نبايد به سراغ تكنيكها و مهارتها رفت. تفاوت روش مفهومي با روش الگوريتمي اينست  كه در روش مفهومي تكيه بر مفاهيم است و در روش الگوريتمي تكيه بر مهارت ها و تكنيك هاست.

4) روش فعال

روش فعال،« دانش آموز محور» است و دانش آموز درامر يادگيري شركت فعال دارد، راجع به حل آنها فكر مي كند و با راهنمايي معلم به حل آنها مي پردازد. به مفاهيم پي مي برد و در اين صورت است كه دانش آموز به حل مساله ها علاقه مند مي گردد.

در اين روش، هر دانش آموز مطالب را به سرعت خود ياد مي گيرد و فرصت دارد كه به مطالب فكر كند.  دانش آموز از طريق حل مساله، طي فرايندي به تدريج به مفاهيم پي ميبرد. با پي بردن به توانايي هاي خود، در او حس اعتماد به نفس تقويت مي شود چون در بدست آوردن نتيجه ها و كشف قواعد سهيم است و نسبت به مطالب احساس علاقه و مالكيت مي كند و ميل به دانش افزايي در او بارور مي شود. در اين روش وظايف معلم عبارتست از توجه به كار يكايك دانش آموزان و دادن راهنمايي در موارد لازم، علاقمند كردن آنها به فعاليت،شناخت دانش آموزان و پي بردن به توانايي آنها و از همه مهمتر قدم به قدم پيش بردن دانش آموز.

5) روش الگوريتمي:

روش الگوريتمي، مجموعه دستورالعملهايي است كه انجام دادن آنها منجر به حصول نتايجي براي دانش آموز گردد. تعدادي از الگوريتم هايي كه در دوره هاي تحصيلي مورد بحث قرار مي گيرند عبارتند از: چهار عمل اصلي روي اعداد صحيح و اعشاري، تناسب، جذريابي، يافتن بزرگ ترين مقسوم عليه مشترك، نوشتن اعداد به پايه هاي گوناگون، عمليات روي كسرهاي متعارفي، حل معادلات جبري و عمليات جبري روي بردارها در صفحه، در زمينه هندسه نيز به الگوريتم هاي زير بر مي خوريم مانند: ترسيمات با خط كش، پرگار، گونيا و  نقاله مثلا در رسم عمود، نضف كردن پاره خط، ساختن مثلث


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی

تاريخچه‌ي المپياد رياضي در جهانميزباني روماني (1338 هجري شمسي)
سال 1959 ميلادي (1338 هجري شمسي) «بخارست» پايتخت كشور روماني ميزبان شش كشور اروپاي شرقي (بلوك شرق) به‌عنوان نخستين برگزاركننده‌ي المپياد رياضي بود.

كشورهاي «مجارستان», «چكسلواكي», «لهستان», «اتحاد جماهير شوروي», «بلغارستان» و «آلمان شرقي» با مجموع 52 دانش‌آموز در اين دوره از مسابقات شركت كردند.

ميزباني يوگوسلاوي (1342 هجري شمسي)
چهار سال بعد، كشور «يوگسلاوي» و در سال بعد از آن «مغولستان» به اين مسابقات پيوستند. در سال 1965 ميلادي، «فنلاند» نخستين كشور اروپاي غربي بود كه به اين مسابقات ملحق شد.

در سال 1967 ميلادي كشورهاي «انگلستان», «سوئد», «فرانسه» و «ايتاليا»، در سال 1969 كشورهاي «بلژيك» و «اتريش,»، در سال 1974 «آمريكا» و در سال 1977 «الجزاير» (به‌عنوان اولين كشور مسلمان) به‌عضويت اين مسابقات درآمدند.

در سال 1987، «جمهوري اسلامي ايران» براي اولين بار در بيست و هشتمين دورهِ المپياد رياضي - كه در كشور «كوبا» برگزار شد - شركت نمود. هدف اوليه‌ي مسابقات، تشويق جوانان به مطالعه‌ي رياضي و كشف استعدادهاي درخشان دانش‌آموزان بوده است.

ناگفته نماند كه تا قبل از فروريزي نظام سوسياليستي در كشورهاي بلوك شرق, اين مسابقات، صحنه‌ي نوعي رقابت بين بلوك شرق و غرب نيز بوده است.

كشورهاي بلوك شرق به‌صورت حرفه‌اي با المپياد برخورد داشته‌اند. ليكن پس از تغيير نظام‌هاي سياسي در اين كشورها، امروزه جنبه‌ي علمي بيش‌تر مورد توجه است.

ميزباني مجارستان(1363 هجري شمسي)
سابقه‌ي تاريخي مسابقه‌هاي رياضي به سال 1984 ميلادي (1363 شمسي) باز مي‌گردد زماني كه مسابقه‌هاي رياضي دانش‌آموزي در كشور «مجارستان» آغاز شد و پس از آن رفته رفته، كشورهاي ديگر به‌منظور تشويق و ترغيب دانش‌آموزان به فراگيري رياضيات به برگزاري مسابقه‌هاي رياضي دست زدند تا اين‌كه در سال 1959 ميلادي (1338 شمسي) كشور «روماني» به‌ابتكار برگزاري «اولين المپياد بين‌المللي رياضي» دست زد.

در اولين المپياد فقط شش كشور حضور داشتند ولي به‌مرور كشورهاي بيش‌تري به المپياد پيوستند. به‌طوري كه در حال حاضر بيش از هشتاد كشور با تيم‌هايي متشكل از شش دانش‌آموز دبيرستاني در المپياد شركت مي‌كنند.

المپياد بين‌المللي رياضي معتبرترين مسابقه بين‌المللي رياضي دانش‌آموزي است.


تاريخچه المپياد رياضي در ايران
مسابقه‌هاي رياضي در كشور ما نيز جايگاه ويژه‌اي يافته است.اولين مسابقه‌ي دانش‌آموزي در فروردين 1362 بين دانش‌آموزان برگزيده‌ي سرتاسر كشور برگزار شد.

در سال 1366 تيم شش نفره‌ي ايران به سرپرستي «آقاي دكتر محمد علي نجفي» استاد دانشگاه صنعتي شريف (وزير سابق آموزش و پرورش) در «هاوانا» پايتخت «كوبا» براي نختسين بار در اين المپياد رياضي جهاني شركت كردند.

در اين مسابقات - كه با حضور 42 كشور و 243 دانش‌آموز از سراسر جهان برگزار مي‌شد - «ايران» با كسب «يك مدال برنز» توسط «آقاي علي اصغر خانبان»، به مقام بيست و ششم دست يافت.

اين نتيجه با توجه با اولين حضور ايران در مسابقات، بسيار عالي و دور از انتظار بود. با موفقيت ايران در اين مسابقات براي اولين بار، كميته‌اي به‌عنوان كميته‌ي برگزاري مسابقات رياضي كشور از «اساتيد دانشگاه»، كارشناسان «دفتر برنامه‌ريزي و تأليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش» و «دبيران كارآزموده‌ي رياضي» تشكيل شد كه مسؤوليت برنامه‌ريزي, طراحي سؤال، برگزاري مسابقات و تشكيل اردوي آمادگي دانش‌آموزان را به‌عهده گرفت.

توفيق تيم‌هاي اعزامي در المپياد بين‌المللي رياضي، موجب رونق اين مسابقات و علاقه‌مندي دانش‌آموزان زيادي به شركت در المپياد ملي رياضي شده است.

اين امر نوعي آموزش غير رسمي بسيار ارزنده را بين دانش‌آموزان كشور ما رايج كرده است كه دستاوردهاي بسيار ارزنده‌اي در تقويت بنيه‌ي علمي و ايحاد روحيه‌ي دانشوري به‌همراه داشته است. روحيه‌اي كه نويدبخش آينده است.


چگونگي برگزاري مسابقات المپياد بين‌المللي رياضي
بعد از مراسم افتتاحيه با حضور مقامات فرهنگي كشور برگزاركننده, سرپرستان و دانش‌آموزان، مسابقات آغاز مي‌گردد. مسابقات عمدتاً طي «دو روز» و با طرح «سه مسأله» در هر روز به مدت پنج تا شش ساعت برگزار مي‌شود.

قبل از برگزاري امتحان، مسائل به‌رؤيت هيأت‌هاي سرپرستي رسيده و آن‌ها نيز نظر خود را اظهار مي‌دارند. «ترجمه»‌ي صورت مسائل به‌عهده‌ي سرپرستان و «تصحيح اوراق» به‌عهده‌ي مصححيني از بين كشورهاي برگزار‌كننده تعيين است.

در نهايت، با بحث و بررسي بر روي پاسخ مسائل توسط هيأت ژوري و سرپرستان هر تيم، امتياز شركت‌كنندگان مشخص مي‌شود.

در مراسم اختتاميه، اعلام رتبه‌ها به‌ترتيب از انتها تا ابتداي جدول و متناسب با تعداد مدال‌هاي طلا، نقره و برنز دريافتي شركت‌كنندگان صورت مي‌گيرد.

ارتباط هيأت‌هاي علمي (سرپرستان) با يكديگر، تماس‌هاي بعدي آنان، انتقال تجربيات و آشنايي دانش‌آموزان با يكديگر، خارج از هرگونه دسته‌بندي‌هاي سياسي و تقسيمات جغرافيايي از ثمره‌هاي خوب اين گردهمايي‌هاست.

در پايان مراسم، كشور ميزبان سال بعد از كليه‌ي شركت‌كنندگان رسماً دعوت به‌عمل مي‌آورد.

مرسوم است هر كشور كه خواستار شركت و اعزام تيم ملي رياضي خود به اين‌گونه مسابقات است مي‌بايست در سال اول تنها اقدام به اعزام ناظر به اين مسابقات بنمايد.

به كشورهايي كه طي چند دوره شركت مرتباً كم‌ترين امتياز را كسب كنند، اخطار داده مي‌شود.

اجراي بازديدهاي دسته‌جمعي و برنامه‌هاي تفريحي، هنري از ديگر اموري است كه در پايان اين نوع مسابقه‌ها مرسوم است.


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۲۸ قبل از ظهر | نویسنده : علی
قرآن و  ریاضی
 بر خلاف تصورکسانی که ریشه ریاضی را ازریاضت به معنی سختی کشیدن میدانند بدانید که ریاضی از ریشه(روض)به معنای ورزش ذهنی ونوعی لذت بردن است.

در کف دست راست ما عدد 18 و در دست چپ ما عدد 81 تقریبا به وضوح آشکار است و اختلاف آنها

63=18-81 خواهد بود که سن وفات حضرت رسول اکرم(ص)میباشد و میدانیم که پیامبر در چهل سالگی به پیامبری مبعوث شد در نتیجه قرآن طی ۲۳ سال بر ایشان نازل گردید حال به سوره توحید توجه کنید همه حرکت های حروف در بالا قرار دارند ولی در کلمه (یلد)در حرف(ل)حرکت در پایین قرار دارد تعداد حروف سمت چپ حرف(ل)۲۳ عدد و تعداد حروف سمت راست آن نیز ۲۳ عدد میباشد.

قل هوالله احد الله الصمد لم ی ل د ولم یولد ولم یکن له کفوا احد

در قرآن کریم آیه ۴۰ سوره (یس)آنجا که خداوند درباره افلاک سخن میفرماید از کلمات(کل فی فلک)استفاده شده است که اگر حروف آنها را روی محیط یک دایره قرار دهید از دو طرف (کل فی فلک) خوانده می شود آیا زیباتر از این میتوان به مدار و دوران اشاره کرد و میبینید حتی خداوند هم ریاضیات را دوست دارد و آن را در کلامش به کار برده است.

 

         ـ  به نظر شما رمز عددی قرآن چیست؟

 خواست خدای توانا بوده است که این نظم پیچ در پیچ عددی قرآن مخفی نماند تا تایپ شود که سرچشمه غیبی قرآن از جانب خداوند متعال است و نیز در عرض گذشت قرون بوسیله ذات او محافظت میشده و از گزند تغییر افزایش یا کاهش در امان مانده است. رمزهای اعجاز آمیز قرآن منحصرا از این قراراند:

۱ـاولین آیه قرآن"بسم الله الرحمن الرحیم" دارای ۱۹ حرف عربی است.

۲ـ قرآن مجید  از ۱۱۴ سوره تشکیل شده است و این عدد به ۱۹  قابل قسمت است.(۶*۱۹)

۳ـاولین سوره ای که نازل شده است سوره علق (شماره۹۶) نوزدهمین سوره از آخر قرآن است.

۴ـ سوره علق ۱۹ آیه دارد.

۵ـ سوره ی علق ۲۸۵ حرف(۱۵*۱۹) دارد.

۶ـاولین بار که جبرئیل امین با قرآن فرود آمد ۵ آیه اولی سوره علق را آورد که شامل ۱۹ کلمه است.

۷ـاین ۱۹ کلمه ۷۶ حرف(۴*۱۹)دارد که به تعداد حروف بسم الله الرحمن الرحیم است.

۸ـ دومین باری که جبرئیل امین فرود آمد ۹ آیه اولی سوره قلم(شماره۶۸)را آورده که شامل ۳۸کلمه است (۲*۱۹).

۹ـ سومین باری که جبرئیل امین فرود آمد ۱۰ آیه اولی سوره مزمل(شماره۷۳)را آورد که شامل ۵۷ کلمه است. (۳*۱۹).

۱۰ـ چهارمین بار که جبرئیل فرود آمد ۳۰ آیه اولی سوره مدثر(شماره۷۴) را آورد که آخرین آیه آن "بر آن دوزخ ۱۹فرشته موکلند" می باشد.(آیه ۳۰).

۱۱ـ پنجمین بار که جبرئیل فرود آمد اولین سوره کامل "فاتحه الکتاب" را آورد که با اولین بیانیه قرآن بسم الله الرحمن الرحیم (۱۹حرف) آغاز میشود. این بیانیه ۱۹ حرفی بالفاصله بعد از نزول آیه " بر آن دوزخ ۱۹ فرشته موکلند" نازل شد. این مراتب گواهی ارتباط آری از شبه آیه ۳۰ سوره مدثر(عدد۱۹) و اولین بیانیه قرآن بسم الله الرحمن الرحیم (عدد۱۹) با سیستم اعدای اعجاز آمیز است که بر ۱۹ بنا نهاده شده است.

۱۲ـ آفریننده ذوالجلال و عظیم الشان با آیه ۳۱ سوره مدثر به ما یاد میدهد که چرا عدد ۱۹ را انتخاب کرده است.پنج دلیل زیر را بیان میفرماید:

الف)بی ایمان را آشفته سازد .

ب)به خوبان یهود و نصارا اطمینان دهد که قرآن آسمانی است .

ج)ایمان مومنان را تقویت نماید.

د)تا هر گونه اثر شک و تردید را از دل مسلمانان و خوبان یهودیت و مسحیت بزداید.

ه)تا منافقیت و کفار را که ساستم اعدادی قرآن را قبول ندارند رسوا سازد.

۱۳ـآفریننده به ما می آموزد که این نظم اعدادی قرآن تذکری به تمام جهانیان است (آیه ۳۱ سوره مدثر)و یکی از معجزات عظیم قرآن است (آیه ۳۵).

۱۴ـ هر کلمه از جمله آغازیه قرآن بسم الله الرحمن الرحیم در تمام قرآن به نحوی تکرار شده که به عدد ۱۹ قابل تقسیم است بدین ترتیب که کلمه "اسم"۱۹ بار کلمه"الله"۲۶۹۸بار (۴۲*۱۹)کلمه "الرحمن"۵۷ بار (۳*۱۹) و کلمه"الرحیم "۱۱۴ بار (۶*۱۹) دیده می شود .

۱۵-قرآن ۱۱۴ سوره دارد که هر کدام از سوره ها با آیه افتتاحیه "بسم الله الرحمن الرحیم" آغاز می شود به جز سوره توبه (شماره ۹)که بدون آیه معموله افتتاحیه است. لذا آیه "بسم الله الرحمن الرحیم"در ابتدای سوره ها ۱۱۳ بار تکرار شده است چون این رقم به ۱۹ قابل تقسیم نیست و سیستم اعدادی قرآن آسمانی ساخته پروردگار باید کامل باشد یکصد و چهاردهمین آیه ی "بسم الله را در سوره النمل که دو بسم الله دارد (آیه ۲۷)(آیه افتتاحیه و آیه ۳۰) بنابر این قرآن مجید ۱۱۴ بسم الله دارد .

۱۶ـ همانطور که در بالا اشاره شد سوره توبه فاقد آیه افتتاحیه بسم الله است. هرگاه از سوره توبه شروع کرده آنرا سوره شماره ۱ و سوره ی یونس را شماره ۲ فرض نموده و به همین ترتیب جلو برویم ملاحضه می شود که سوره النمل ۱۹ سوره است. (سوره ۲۷ ) که بسم الله تکمیلی را دارد از این نظم نتیجه می گیریم که قرآنی که اکنون در دست ماست با قرآن زمان پیامبر از لحاظ ترتیب سوره ها یکی است

۱۷- تعداد کلمات موجود بین دو آیه بسم الله سوره ی النمل ۳۴۲(۱۸*۱۹) میباشد.

۱۸ـقرآن مجید شامل اعداد بی شماری است مثلا ما موسی را برای چهل شب احظار کردیم .ما هفت آسمان را آفریدیم شمار این اعداد  در تمام قرآن ۲۸۵ (۱۵*۱۹) می باشد.

۱۹ـ اگر اعداد ۲۸۵ فوق را با هم جمع کنیم حاصل جمع ۱۷۴۵۹۱ (۹۱۸۹*۱۹)خواهد بود.

۲۰ـ حتی اگر اعدا تکراری را از عدد فوق حذف نماییم حاصل جمع ۱۶۲۱۴۶ (۸۵۳۴*۱۹) خواهد بود.

۲۱ـیک کیفیت مخصوص به قرآن مجید اینست که ۲۹ سوره با حرف رمزی شروع میشود که معنی ظاهری ندارند این علامات در هیچ کتاب دیگری و در هیچ جایی دیده نمی شوند. این حروف در ابتدای سوره های قرآن بخش مهمی از طرح اعدادی اعجاز آمیز میباشد که بر عدد ۱۹ بنا شده است. اولین نشانه این ارتباط این است که ۲۹ سوره از قرآن با این علامت شروع می شود. تعداد حروف الفبا در این رموز ۱۴ و تعداد خود رمز ها نیز ۱۴ می باشد. هر گاه تعدا سوره های (۲۹)و حروف الفبا (۱۴) را با تعداد رمز ها (۱۴) جمع کنیم حاصل جمع۵۷(۳*۱۹) خواهد بود.

۲۲ـ خداوند توانا به ما یاد می دهد که در هشت سوره و سوره های (۱۰ـ۱۲ـ۱۳ـ۱۵ـ۲۶ـ۲۷ـ۲۸ـ۳۱) دو آیه اول که با این رموز آغاز میشوند حاوی و حامل معجزه قرآن هستند باید توجه داشت که قرآن کلمه"آیه" را به معنی معجزه به کار برده است. باید کلمه آیه دارای معانی متعددی باشد که یکی از آنها معجزه است و میز باید دانست که خود کلمه معجزه در هیچ جای قرآن به کار برده نشده است.

بدین جهت قرآن مناسب تفسیر نسلهای گوناگون بشریت استمثلا نسل های قبلی (پیش از کشف اهمیت حروف رمزی قرآن ) کلمه آیه را در این هشت سوره آیه نیم بیتی میپنداشتند ولی نسل های بعدی که از اهمیت این رموز با خبر شدند آیه را به معنی معجزه تفسیر کرده اند .

به کار بردن کلمات چند معنایی و مناسب برای همه نسل های بشر در زمانهای گوناگون خود یکی از معجزات قرآن است.

۲۳ـ سوره قاف که با حرف ق شروع می شود(شماره ۵۰)شامل ۵۷(۳*۱۹)جروف ق است.

۲۴ـ سوره دیگری در قرآن حروف ق را در علامت رمزی خود دارد (سوره شورا شماره ۴۲)که

اگر حروف ق را در این سوره شمارش نمائید ملاحظه خواهید کرد که حرف  ق ۵۷ (۳*۱۹) بار

تکرار شده است.

۲۵- بدین ترتیب در مییابید که دو سوره قرآنی فوق الذکر (شماره۵۰ و ۴۲) به اندازه همدیگر

(۵۷ ـ۵۷) شامل جرف ق هستند که مجموع آن دو با تعداد سوره های قرآن (۱۱۴)برابر است.

چون سوره ق بدین نحو آغاز می شود :"ق والقرآن المجید" تصور حرف ق به معنی قرآن مجید می نماید و ۱۱۴ ق مذکور گواه ۱۱۴ سوره های قرآن است . این احتساب اعداد آشکار و گویا مدلل می دارد که ۱۱۴ سوره قرآن تمام قرآن را تشکیل می دهند و چیزی جز قرآن نیستند.

۲۶ـ آمار کامپیوتر نشان می دهد که فقط این دو سوره که با حرف ق آغاز می شود دارای تعداد معینی ق (۵۷ مورد) هستند گوئی خداوند توانا می خواهد با اشاره و کنایه بفرماید که خودش تنها از تعداد حروف الفبا در سوره های قرآن باخبر است .

۲۷ـ یک نمونه در آیه ۱۳ از سوره  ق مدلل می دارد که هر کلمه و در حقیقت هر حروف در قرآن مجید به دستور الهی و طبق یک سیستم اعدادی بخصوصی که بیرون از قدرت بشر است گنجانیده شده است این آیه می فرماید " عاد ـ فرعون و اخوان لوط " در تمام قرآن مردمیکه لوط را نپذیرفتندـ قوم نامیده می شوند . خواننده بلافاصله متوجه می شود که اگر به جای اخوان در سوره ق  کلمه قوم بکار برده می شد چه اتفاقی می افتاد. در این صورت ذکر کلمه قوم بجای اخوان حرف ق در سوره ۵۸ بار تکرار می شد و عدد ۵۸ به ۱۹ قابل قسمت نیست و لذا با تعداد ۵۷ ق که در سوره شورا مطابقت نمیکرد و جمع آن دو با تعداد سوره های قرآن برابر نمیشد بدین معنی که با جایگزین کردن یک کلمه بجای دیگری نظم قرآن از بین میرود.

۲۸ـ تنها سوره ای که با حرف "ن" آغاز میشود  سوره قلم است (شماره ۶) این سوره ۱۱۳ "ن" دارد که به ۱۹ قابل قسمت است (۷*۱۹).

۲۹- سه سوره اعراف (شماره ۷) مریم (شماره۱۹) و ص (شماره۳۸) که با حروف "ص" شرمع میشوند جمعا ۱۵۲ حرف "ص" دارند (۸*۱۹).

۳۰ـ در سوره طه (شماره ۲۰) جمع تعداد حروف "ط" و "ه" ۳۴۴ میباشد (۱۸*۱۹) .

۳۱ـ در سوره "یس" تعداد حروف "ی" و "س" ۲۸۵ میباشد (۱۵*۱۹).

۳۲ـ در هفت سو ره ۴۰ تا ۴۶ که با رمز "حم" شروع میشوند تکرار حروف ۲۱۶۶ میباشد(۱۴*۱۹) بنابر این تمام حروف اختصاری که در ابتدای سوره های قرآن قرار دارند . بدون استثناء در روش اعدادی اعجاز آمیز قرآن سرکت دارند. باید توجه داشت که این روش اعدادی قرآن در مواردی ساده و در خور فهم اشخاص معمولی است اما در موارد دیگر بسیار مشکل و پیچیده بوده و برای درک آنها اشخاص تحصیل کرده باید از ماشینهای الکترونیکی کمک بگیرند.

۳۳ـ در سوره های شماره ۲و۳و ۷و ۱۳و ۱۹ و ۳۰ و ۳۱ و ۳۲ که با رمز "الم" شروع میشوند تعداد حروف الف ـ لام ـ میم جمعا ۲۶۶۷۶ مورد و قابل قسمت به ۱۹ میباشند(۱۴۰۴*۱۹).

۳۴ـ در سوره های ۲۰ و ۲۶ و ۲۷ و ۲۸ و ۳۶ و ۴۲ که با رمز "طس" یا یکی از د و حروف مذکور(ط- س) آغاز میشوند تعدا دو حرف "ط" و "س" ۴۹۴ مورد میباشد(۲۶*۱۹).

۳۵- در سوره های ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ و ۱۴ و۱۵ که با رمز "الر" آغاز میشوند تعداد  الف ـ لام ـ را ـ به اضافه تعداد (را) تنها در سوره سیزدهم ۹۷ــ۹ مورد است که این عدد قابل قسمت بر عدد ۱۹ میباشد (۵۱۱*۱۹).

۳۶ـ در سوره هایی که با رمز یکی از حروف "ط" "س" و "م" آغاز میشوند تعدا حروف طا و سین و میم ۹۱۷۷ مورد میباشد (۴۳۸*۱۹).

۳۷ـ در سوره رعد (شماره ۱۳) که با حرف رمزی "المرا" آغاز میشود تعداد حروف ( الف ـ لام ـ میم ـ را )۱۵۰۱ مورد میباشد(۷۹*۱۹).

۳۸ـ در سوره اعراف (شماره ۷) که با حروف رمزی "المص" شروع میگردد تعداد وقوع "الف" ۲۵۷۲ موردـ حرف "لام" ۱۵۳۲ مورد ـ حرف "میم" ۱۶۵ و حرف "ص" ۹۸ مورد که جمعا عدد ۵۳۵۸ بدست می آید (۲۸۲*۱۹).

۳۹ـ در سوره مریم( شماره ۱۹) که با حروف "کهیعص" شروع میشود تعداد حروف (کاف ـ  ها ـ یا ـ عین ـ صاد) ۷۹۸ مورد میباشد(۴۲*۱۹).

۴۰ـ در سوره شورا ( شماره ۴۲) که با حروف " حم عسق" شروع میشود تعداد حروف (حا - میم - عین ـ سین ـ قاف) ۵۷۰ مورد می باشد(۳۰*۱۹).

۴۱ـ در سیزده سوره ای که حرف "الف" در لغت رمزی آنهاست ( سوره های شماره ۲ـ ۳ـ ۷ـ ۱۰ـ ۱۱ـ۱۲ـ۱۳ـ۱۴ـ۲۹ـ۳۰ـ۳۱ـ۳۲و۱۵) جمع الف های موجود ۱۷۴۹۹ مورد می باشد (۹۲۱*۱۹).

۴۲ـ در سیزده سوره فوق الذکر جمع حروف "لام" ۱۸۷۰ مورد می باشد(۶۲۰*۱۹)


برچسب‌ها: ریاضی سوم

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۱۳ قبل از ظهر | نویسنده : علی
زندگی نامه خوارزمی

زندگی‌نامه خوارزمیزندگی‌نامه

خوارزمی ابو جعفر محمد بن موسی از دانشمندان بزرگ ریاضی و نجوم می‌باشد از زندگی خوارزمی چندان اطلاع قابل اعتمادی در دست نیست الا اینکه وی در حدود سال 780 میلادی در خوارزم(خیوه کنونی) متولد شد شهرت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات مخصوصا‌ در رشته جبر انجام داده بطوری که هیچ یک از ریاضیدانان قرون وسطی مانند وی در فکر ریاضی تأثیر نداشته‌اند. اجداد خوارزمی احتمالا اهل خوارزم بودند ولی خودش احتمالا از قطر بولی ناحیه‌ای نزدیک بغداد بود. به هنگام خلافت مامون عضو دارالحکمه که مجمعی از دانشمندان در بغداد به سرپرستی مأمون بود، گردید.

 

 

 

 

 

تألیفات خوارزمیتألیفات خوارزمی

خوارزمی کارهای دیوفانتوس را در رشته جبر دنبال کرد و به بسط آن پرداخت خود نیز کتابی در این رشته نوشت. الجبر و المقابله که به مأمون تقدیم شده کتابی است درباره ریاضیات مقدماتی و شاید نخستین کتاب جبری باشد که به عربی نوشته شده است. دانش پژوهان بر سر اینکه چه مقدار از محتوای کتاب از منابع یونانی و هندی و عبری گرفته شده است اختلاف نظر دارند. معمولا در حل معادلات دو عمل معمول است، خوارزمی این دو را تنقیح و تدوین کرد و از این راه به وارد ساختن جبر به مرحله علمی کمک شایانی انجام داد. اثر ریاضی دیگری که چندی پس از جبر نوشته شد، رساله‌ای است مقدماتی در حساب که ارقام هندی (یا به غلط ارقام عربی) در آن بکار رفته بود و نخستین کتابی بود که نظام ارزش مکانی را (که آن نیز از هند بود) به نحوی اصولی و منظم شرح می‌داد.

اثر دیگری که به مأمون تقدیم شد زیج السند هند بود، مکه نخستین اثر اختر شناسی عربی است که به صورت کامل بر جای مانده و شکل جداول آن از جداول بطلمیوس تأثیر پذیرفته است. کتاب صورت الارض که اثری است در زمینه جغرافیا اندک زمانی بعد از سال 195 – 196 نوشته شده است و تقریبا فهرست طولها و عرضهای همه شهرهای بزرگ و اماکن را شامل می‌شود این اثر که احتمالاٌ مبتنی بر نقشه جهان نمای مأمون است (که شاید خود خوارزمی هم در تهیه آن کار کرده باشد)، به نوبه خود مبتنی بر جغرافیای بطلمیوسی بود این کتاب از بعضی جهات دقیق‌تر از اثر بطلمیوس بود، خاصه در قلمرو اسلام. تنها اثر دیگری که بر جای مانده است رساله کوتاهی است درباره تقویم یهود. خوارزمی دو کتاب نیز درباره استرلاب نوشت.

آثار علمی خوارزمی از حیث تعداد کم ولی از نفوذ بی بدیل برخوردارند، زیرا که مدخلی بر علوم یونانی و هندی فراهم آورده‌اند. بخشی از جبر دوبار در قرن ششم / دوازدهم به لاتین ترجمه شد و نفوذی عمده بر جبر قرون وسطایی داشت. رساله خوارزمی درباره ارقام هندی پس از آنکه در قرن دوازدهم به لاتین ترجمه و منتشر شد، بزرگترین تأثیر را بخشید. نام خوارزمی مترادف شد با هر کتابی که درباره حساب جدید نوشته می‌شد (و از اینجا است اصطلاح جدید الگوریتم به معنی قاعده محاسبه کتاب جبر و مقابله خوارزمی که به عنوان الجبرا به لاتین ترجمه گردید باعث شد که همین کلمه در زبانهای اروپایی به معنای جبر بکار رود. نام خوارزمی هم در ترجمه به جای الخوارزمی به صورت الگوریتمی تصنیف گردید و الفاظ آلگوریسم و نظایر آنها در زبانهای اروپایی که به معنی فن محاسبه ارقام یا علامات دیگر است مشتق از آن می‌باشد.

ارقام هندی که به غلط ارقام عربی نامیده می‌شود از طریق آثار فیبوناتچی به اروپا وارد گردید. همین ارقام انقلابی در ریاضیات بوجود آورد و هر گونه اعمال محاسباتی را مقدور ساخت. باری کتاب جبر خوارزمی قرنها در اروپا مأخذ و مرجع دانشمندان و محققین بوده و یوهانس هیسپالنسیس و گراردوس کرموننسیس و رابرت چستری در قرن دوازدهم هر یک از آن را به زبان لاتین ترجمه کردند. نفوذ کتاب زیج السند چندان زیاد نبود، اما نخستین اثر از این گونه بود که به صورت ترجمه لاتین به همت آدلاردباثی در قرن دوازدهم به غرب رسید. جداول طلیطلی (تولدویی) یکجا قرار گرفتند و به توسط ژرار کرمونایی در اواخر قرن یازدهم به لاتین ترجمه شدند، از مقبولیت گسترده‌تری در غرب برخوردار شدند و دست کم یکصد سال بسیار متداول بودند. از کارهای دیگر خوارزمی تهیه اطلسی از نقشه آسمان و زمین و همچنین اصلاح نقشه‌های جغرافیایی بطلمیوس بود. جغرافیای وی تا اواخر قرن نوزدهم در اروپا ناشناخته ماند، دیگر از کتب مهم خوارزمی کتاب مفاتیح العلوم است که کتاب مهم و ارزنده‌ای است. خوارزمی در حدود سال 848 میلادی مطابق با 232 هجری قمری در گذشت.

 

 

ابوعبدالله محمدبن خوارزمی

  


ابو عبدالله محمّد بن موسی خوارزمی

ابو عبدالله محمّد بن موسی خوارزمی (قرون دوم و سوم هجری)  بزرگ‌ترین عالم عصر خود در ریاضی، جغرافی، نجوم و تاریخ بوده است. او در بیت‌الحکمه کار می‌کرد. یکی از مهمترین پیشرفت‌ها با کارهی خوارزمی شروع شد. ین پیشرفت، شروع جبر نام دارد و حرکتی انقلابی بود در دور شدن از مفهوم یونانی ریاضی که اساساً هندسی بود.

مهمترین کتاب خوارزمی کتاب حساب ‌الجبر و المقابله است. کلمه‌ی Algebra از نام ین کتاب گرفته شده است. البتّه فقط قسمت اوّل ین کتاب به آنچه جبر می‌نامیم ارتباط دارد. بید بدانیم که ین کتاب به شکلی کاربردی  و بری حلّ مسائل روزمره‌ی قلمرو اسلام نوشته شده است. خوارزمی در ین کتاب ابتدا اعداد طبیعی را معرّفی می‌کند و سپس به حلّ معادلات می‌پردازد. او معادلات خطّی و معادلات مربّعی را بررسی می‌کند. خوارزمی از نماد استفاده نمی‌کند و مسائل را با کلمات بیان می‌کند. او معادلات را در شش دسته رده‌بندی می‌کند. ین رده‌بندی با اجری جبر و مقابله انجام می‌شود؛ جبر یعنی جابجیی جملات بری مثبت بودن همه‌ی ضریب، و مقابله یعنی حذف جملات متناظر در دوطرف تساوی. رده بندی خوارزمی به ین صورت بود:

 • مربّع‌ها مساوی ریشه‌ها

 • . مربّع‌ها مساوی اعداد.

 • ریشه‌ها مساوی اعداد.

 • جمع ریشه‌‌ها و مربّع‌ها مساوی اعداد؛ 

 • جمع مربّع‌ها و اعداد مساوی ریشه‌ها؛

 • جمع ریشه‌ها و اعداد مساوی مربّع‌هاو ریشه. سپس خوارزمی راه حلّ هریک از شش رده را بیان می‌کند. او هم از روش هندسی و هم از روش جبری استفاده می‌کند.

 • او روش جبری خود را چنین بیان می‌کند:
  ... مربّعی و ده ریشه برابر سی‌‌ونه واحد اند. پس مسأله در ین نوع معادله ین‌گونه است: چه مربّعی است که وقتی با ده ریشه‌اش جمع شود مجموع سی‌ونه را می‌دهد؟ روش حلّ ین نوع معادله ین است که نصف ریشه‌هی مذکور را بگیرید، در ین مسأله پنج، که وقتی در خودش ضرب شود بیست‌وپنج می‌شود، وقتی که وقتی با سی‌ونه جمع شود شصت‌وچهار را می‌دهد. ریشه‌ی شصت‌وچهار را می‌گیریم که هشت است، و نصف ریشه‌ها را از آن منها می‌کنیم، که سه می‌شود. پس ریشه عدد سه است و مربّع عدد ۹.

   

 • روش هندسی در شکل زیر مشخّص است:

  خوارزمی رساله‌ای هم در زمینه‌ی شمار هندی-عربی نوشت، متن عربی گم شده‌است ولی ترجمه‌ی از ین کتاب به لاتین به نام Algoritmi de numero Indorum (به معنی الخوارزمی در باب روش حساب هندی) باعث برخاستن کلمه‌ی الگوریتم شد. البتّه ین ترجمه دقیقاً با متن کتاب خوارزمی انطباق ندارد. بسیاری از ترجمه‌هی ین کتاب با عبارت dixit Algorismi ("الخوارزمی چنین می‌گوید") آغاز شدند، که به در قرون وسطی استفاده‌ی کلمه‌ی الگوریسم بری اشاره‌ به حساب با ارقام هندی را سبب شد. کلمه‌ی امروزی الگوریتم از ین واژه مشتق شده است. 

 

 

 

 


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۹ قبل از ظهر | نویسنده : علی
کارگاه آموزش کسر

کارگاه آموزش کسر  

 

کارگاه آموزش کسر

"ویژه دانش آموزان ابتدایی"

 

توسط این کارگاه می توان کسرها را آموزش داده و آن ها را مورد مقایسه قرار داد. این قانون که کسر با مخرج بزرگ تر، کوچکتر می شود به خوبی قابل آموزش است.

*****************************************

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید.

 

برای مشاهده این بازی باید نرم افزار فلش پلیر 10( Flash Player 10)

روی سیستم شما نصب شده باشد.

 


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۵:۶ قبل از ظهر | نویسنده : علی

بازی کسر(جهت تقویت مقایسه کسرها)

 

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

بازی کسرها جهت تقویت مقایسه کسرها

 

برای شروع بازی روی تصویر زیر کلیک کنید. 

 

 

 بازی آموزشی مقایسه کسرها، برای بچه های کلاس پنجم و چهارم

ابتدایی توصیه می شود.

 

 برای شروع بازی، پس از رفتن به لینک ارائه شده، روی دکمه شروع یا

Start  مانند تصویر، کلیک نمایید. هدف از این بازی آموزش مقایسه کسر

ها از نظر کوچک تر و بزرگتر بودن است.

 

باید به ترتیب  برروی بادکنک ها از کمترین مقدار سطح قرمز تا

بیشترین آن کلیک نمایید. در صورت  اشتباه ، رایانه با بوق،اخطار می دهد

و جواب نادرست را نمی پذیرد.امتیاز کسب شده
 در این بازی آموزشی ریاضی، در قسمت score نمایش

داده می شود. همچنین سطح دشواری  یا Level بازی به سه سطح

1و2و3 تقسیم شده که در دکمه های قرمز رنگ سمت چپ صفحه نشان

داده شده است.

برای بازی آموزش کسر اینجا کلیک کن


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۵۷ قبل از ظهر | نویسنده : علی
تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۴۵ قبل از ظهر | نویسنده : علی

 (رياضي سوم دبستان - مبحث اندازه گيري محيط  )

 

اندازه گيري پاره خط و محيط   

  اين عبارتها را كامل كنيد

 

1 )  اندازه ي هر پاره خط را ..............  آن پاره خط مي گويند .

 

2 )  اندازه ي دور هر شكل را ..............  آن شكل مي گويند .

 

3 )  به هر مثلث كه .............. هم اندازه داشته باشيد ، مثلث متساوي الاضلاع مي گوييم .

 

4 )  هر مثلث كه دو ضلع هم اندازه داشته باشد را مثلث .............. مي ناميم .

 

5 )  چهارضلعي كه هم ضلع هاي برابر دارد و هم قطرهاي برابر ..............  نام دارد .

 

6 ) هر مثلثي كه ضلع هاي هم اندازه داشته باشد مثلث .............. نام دارد .

 

7 ) محيط مربعي به ضلع 6 سانتيمتر با محيط مثلث متساوي الاضلاعي كه ضلع آن ..............  سانتيمتر است برابر مي باشد .

 

8 ) محيط مثلث متساوي الاضلاع  .............. برابر ، طول ضلع آن است .

 

9 ) به قسمتي از خط راست كه دو سر مشخص داشته باشد  .............. مي گويند .

 

 

نام درس : رياضي ( سال سوم دبستان - مبحث اندازه گيري محيط _ صفحه2 )

 

اندازه گيري پاره خط و محيط   

  مسئله هاي زير را حل كنيد

 

1) محيط مثلث متساوي الساقيني  14 سانتيمتر است . اگر ضلع سوم آن 4 سانتيمتر باشد  دو ضلع ديگر آن چند سانتمتر هستند ؟

  

2 ) محيط يك مثلث متساوي الاضلاع 24 سانتيمتر است . اگر محيط اين مثلث با محيط مربعي برابر باشد . طول هر ضلع اين مربع چقدر است ؟

   

3 ) محيط مربعي 20 سانتيمتر است . اندازه يك ضلع آن چند سانتيمتر است ؟

 

4) عرض مستطيلي 6 سانتيمتر و طول آن دو برابر عرض آن است . اندازه طول را حساب كنيد ؟

محيط مستطيل چقدر است ؟

  

5) زهرا يك تكه سيم به طول 16 سانتيمتر را به شكل مربع در آورد . اندازه طول هر ضلع مربع چند سانتيمتر است ؟

 

6) زيبا با يك تكه سيم به طول 15 سانتيمتر يك مثلث متساوي الاضلاع درست كرد . اندازه طول هر ضلع مثلث چند سانتيمتر است ؟

  

7) مثلث متساوي الساقيني داريم كه اندازه هر ساق آن 8 سانتمتر و ضلع سوم آن 2 سانتيمتر است . محيط اين مثلث را حساب كنيد ؟

 

8) محيط مربعي به ضلع 6 سانتيمتر چند سانتيمتر مي شود ؟  

 

 9 ) محيط مثلث متساوي الاضلاعي كه طول هر ضلع آن 4 سانتمتر باشد ، چند سانتيمتر مي شود ؟

 

10) قاعده مثلث متساوي الساقيني 6 سانتيمتر و هر ساق آن 10 سانتيمتر است . محيط آن چند سانتيمتر است ؟

 

 11) اندازه ضلع مربعي 4 متر است . محيط آن چند متر است ؟ محيط آن چند سانتيمتر است ؟

 

 12) مقوايي به شكل مستطيل داريم  اندازه ضلع بزرگ مستطيلي 8 متر و ضلع كوچك آن 4 متر است . محيط اين مقوا چقدر است ؟

  

13) محيط يك هشت ضلعي منتظم كه اندازه هر ضلع آن 7 سانتيمتر است را حساب كنيد  .

 نام درس : رياضي ( سال سوم دبستان - مبحث اندازه گيري محيط _ صفحه3 )

 

اندازه گيري پاره خط و محيط   

 سوالهاي تستي

 

1 ) براي محيط مثلث متساوي الاضلاع . ....

الف) اندازه يك ضلع را در سه ضرب مي كنيم 

ب ) اندازه يك ضلع را بر سه تقسيم مي كنيم

ج ) اندازه سه ضلع را با هم جمع مي كنيم

د ) دو مورد الف و ج درست است  

 

2) در كدام شكل محيط آن اندازه يك ضلع در تعداد الاضلاع است ؟

الف) مربع                                         ج  ) مثلث

ب  ) لوزي                                         د  ) همه موارد

 

3) محيط چند ضلعي منتظمي داريم كه سه برابر اندازه ضلع آن است . نام اين چند ضلعي كدام است ؟

الف) مربع                                         ج  ) مثلث متساوي الاضلاع

ب  ) لوزي                                         د  ) مثلث متساوي الساقين

 

4)  محيط مثلث متساوي الاضلاعي 24 متر است اندازه يك ضلع آن چند سانتمتر است ؟

الف) 8 متر                                        ج  ) 72 متر

ب  ) 800 سانتيمتر                             د  ) 600 سانتيمتر

 

5) محيط هر شكل يعني ؟

الف) پيرامون آن                                  ج  ) طول اطراف آن

ب  ) دور تا دور آن                                د  ) هر سه مورد درست است

 

6) مثلثي كه دو ضلع هم اندازه داشته باشد ؟

الف) مثلث متساوي الاضلاع                  ج  ) مثلث مختلف الاضلاع

ب  ) مثلث قائم الزوايه                          د  ) مثلث متساوي الساقين

 

7) به مثلثي كه هر سه ضلع آن هم اندازه نباشد كدام مثلث است ؟  

الف) مثلث متساوي الاضلاع                  ج  ) مثلث مختلف الاضلاع

ب  ) مثلث قائم الزوايه                          د  ) مثلث متساوي الساقين

 

8) كدام تعريف پاره خط است ؟

الف) قسمتي از خط راست كه يك سر آن بسته باشد .

ب  ) قسمتي از خط راست كه دو سر آن بسته باشد .

ج  ) قسمتي از خط راست كه دو سر آن بسته نباشد .

 

9) هر پاره خط چند نقطه وسط دارد ؟

الف) يك                                            ج  ) دو

ب  ) سه                                           د  ) چهار

 

10 ) محيط هر مثلث متساوي الاضلاع چند برابر طول ضلع آن است ؟

الف) يك                                            ج  ) دو

ب  ) سه                                           د  ) چهار

 

11 ) كدام يك از چهار ضلع هاي زير ضلع هاي هم اندازه دارند ؟

الف) مربع                                         ج  ) مستطيل

ب  ) لوزي                                         د  ) مورد الف و ب درست است

 

  ب                                                            

12) نام شكل مقابل چيست ؟     الف   ج

 

الف) مثلث (الف _ ب _ ج)                    ج  ) مثلث متساوي الاضلاع

ب  ) مثلث متساوي الساقين                د  ) مورد الف و ج درست است

 

13) چهار ضلع برابر دارم اما قطرهايم نامساوي است . من چه شكلي هستم ؟

الف) مربع                                         ج  ) مستطيل

ب  ) لوزي                                         د  ) مورد الف و ب درست است

 

14) چهار ضلع برابر دارم و قطرهايم نيز با هم مساوي است. من چه شكلي هستم ؟

الف) مربع                                         ج  ) مستطيل

ب  ) لوزي                                         د  ) مورد الف و ب درست است

 

15) قطرهاي من با هم مساوي است ولي ضلع هايم با هم برابر نيستند . من چه شكلي هستم ؟

الف) مربع                                         ج  ) مستطيل

ب  ) لوزي                                         د  ) مورد الف و ب درست است


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۴۰ قبل از ظهر | نویسنده : علی
انواع مثلث ها

شامل مثلث متساوی الساقین ، مثلث متساوی الا ضلاع ، مثلث قائم الزاویه

نوع فرمت : PDF

حجم فایل : 18 کیلو بایت

  روی لینک مقابل کلیک کنید(پیکوفایل) : http://aminham.persiangig.com/gallery/download.gif


دانلود تمرین از مبحث متر ، سانتی متر و ساعت

برای پایه ی سوم ابتدایی

نوع فرمت :  PDF

حجم فایل : 441 کیلو بایت

روی لینک مقابل کلیک کنید(پیکوفایل) : http://aminham.persiangig.com/icon%20myclass4/download-icon-Taktemp%20%2810%29.gif


برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۳۴ قبل از ظهر | نویسنده : علی
تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۱۹ قبل از ظهر | نویسنده : علی

 

 

 

برای استفاده از سوالات ریاضی روی لینکهای زیر کلیک کنید.

 

برای دانلود سوالات ریاضی بهمن ماه(۱) اینجا کلیک کنید.

  برای دانلود سوالات ریاضی بهمن ماه(۲) اینجا کلیک کنید.

آزمون ریاضی مساحت

آزمون ریاضی (مفهوم ضرب )برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۱۵ قبل از ظهر | نویسنده : علی
سوالات چهار جوابی ریاضی سوم ابتدایی

برای دانلود سوالات لطفا اینجا کلیک کنید.برچسب‌ها: ریاضی سوم دبستان

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | ۱۴:۳۳ بعد از ظهر | نویسنده : علی

هوالباقی

انا الله و اناالیه راجعون

سرکارخانم یاسمین عسگریان

فرزند گرامی استاد فرزاد عسگریان مدرس دانشگاه 

مصیبت در گذشت پدر بزرگوارتان را به جنابعالی و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم مغفور علو درجات و برای باز ماندگان صبر و سلامتی و طول عمر آرزو مندیم.

یاسمین جان ما را در غم خود شریک بدان......روحش شاد

وبلاگ سوم دبستانی 

کاش دیشب را نمی آمدسحر                    کاش گم می شد در راه پیک بدخبر

ای عجب کان شب سحر اما به ما                             تیره روزی آمد و شام دگر

دیده پر خون از غم هجران او                             با لب خندان چه آسان بر سفر

ای دریغ از مهربانی های او                                 دست پر مهر آن کلام پر شکر

غصه ها پنهان به دل بودش ولی                       شاد و خرم چهره اش بر رهگذر

تا پدر رفت آن سحر از پیش او                      بی نشان را خاک تیره شد به سر


برچسب‌ها: تسلیت

تاريخ : سه شنبه ۸ اسفند۱۳۹۱ | ۱۴:۲۱ بعد از ظهر | نویسنده : علی

جناب آقای حسین عسگریان

با نهایت تاسف اطلاع حاصل نمودیم که در غم از دست دادن فرزند گرامیتان سوگوار هستید. وبلاگ سوم دبستانی در گذشت آن مرحوم مغفور را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و صبر و شکیبائی برای آن سرور گرامی و کلیه بستگان و همچنین رحمت غفران الهی برای آن مرحوم از خداوند متعال مسئلت می نماید.

 کتابهای چاپ شده توسط مرحوم استاد فرزاد عسگریان

 ۱ - فرهنگ دو زبانه حروف اضافه و مترادفها و هموفونها

۲ - گرامر انگلیسی از پایه تا تافل

ایشان کارشناس ارشد مدیریت بانکداری و امور مالی از دانشگاه مدیترانه شرقی - قبرس شمالی  و مدرس درس زبان تخصصی و امور مالی و بانکداری در دانشگاههای رامسر و تنکابن و مشاور مالی مدیر عامل چوب و کاغذ کشور و همچنین مدیر مسئول آموزشگاه زبان کیش اوی رامسر بودند.روحش شاد


برچسب‌ها: تسلیت

تاريخ : پنجشنبه ۳ اسفند۱۳۹۱ | ۴:۷ قبل از ظهر | نویسنده : علی

دانستنی های علوم یخش انرژی چیست؟

۱-انرژی چیست؟ توانایی انجام دادن کارها وبه حرکت درآوردن چیزها انرَژی نام دارد.

۲-در اطراف شما چه چیزهایی حرکت می کنند؟ اتومبیل درحال حرکت، انسان هایی که راه می روند،آبی که ازآبشار می ریز د،اسبی که گاری را می کشد و...

۳-انرژی حرکتی چیست؟

همه ی چیزهایی که حرکت می کنند انرژی را دارند .این انرژی را انرژی حرکتی می نامند.

۴-انرژی گرمایی چیست؟ برای پختن غذا وگرم کردن خانه از انرژی گرمایی استفاده می شود.

۵- درچه کارهایی ازانرژی گرمایی استفاده می شود؟ تبخیر آب- ذوب شدن یخ پاستوریزه واسترلیزه کردن- سسشوار زدن –اتوکردن- تبدیل تخم مرغ به جوجه

۶- نقش انرژی گرمایی درتغییرحالت مواد(مثل تبخیر ،ذوب ) چیست؟

انرژی گرمایی می تواند باعث تبخیر مایعات شود وآنها رابه گاز تبدیل کند،همچنین انرژی گرمایی باعث ذوب شدن جامدات وتبدیل آن ها به مایع می شود.

۷- نورخورشید چه انرژی هایی دارد، از کجا می فهمید؟

نورخورشید چون زمین را گرم می کند انرژی گرمایی دارد وچون زمین را روشن می کند انرژی نورانی دارد.

۸-هرکدام از موارد زیر چه انرژی هایی دارند؟

خورشید: انرژی گرمایی – انرژی نورانی

اتو:  انرژی گرمایی

لامپ مهتابی: انرژی نورانی- انرژی گرمایی

بخاری: انرژی گرمایی- انرژی نورانی

شمع روشن: انرژی نورانی- انرژی گرمایی

کمتری آب جوش: انرژی گرمایی

بخاری برقی: انرژی گرمایی- انرژ ی نورانی

رادیو: انرژی صوتی

زنگوله: انرژی صوتی- انرژی حرکتی

رعدوبرق: انرژی صوتی- انرژی نورانی- انرژی الکتریکی

سشورا: انرژی گرمایی- انرژی صوتی

قایق: انرژی حرکتی

هواپیما: انرژی حرکتی- انرژی صوتی

آتش: انرژی گرمایی- انرژی نورانی

۹- روی یک ورق کاغذی چند دانه برنج گذاشته وآن را روی رادیو می گذاریم .بابلند کردن یا – کوتاه کردن صدای رادیو چه اتفاق می افتد؟ چرا؟

با کم ویا زیاد کردن صدای رادیو، سرعت حرکت دانه های برنج نیز کم وزیاد می شود. چون صدا انرژی دارد ومی تواند دانه های برنج را به حرکت درآورد.

۱۰-چرا صدای هواپیما شیشه پنجره را می لرزاند؟ چون صدا انرژی صوتی را دارد.

۱۱- چگونه می توانید انرژی صوتی یک سوت یا یک شیپور را بیشتر کنید؟

با دمیدن بیشترانرژی صوتی آن ها را بیشتر می شود.

۱۲-انرژی الکتریکی چیست؟ برق انرژی دارد ومی تواند وسایل مختلف رابه کار اندازد.به این انرژی، انرژی الکتریکی گویند.

۱۳-وسایلی که با برق کار می کنند چه انرژی هایی تولید می کنند؟

انرژی های حرکتی ،گرمایی ،نورانی وصوتی تولید می کنند.

۱۴-چند وسیله که با انرژی الکتریکی کارمی کنند نام ببرید.

تلویزیون-لامپ- ماشین لباسشویی- چرخ گوشت- چراغ راهنمایی- زنگ مدرسه- رایانه و...

۱۵-وقتی یک مارپیچ کاغذی رابایک نخ بالای جای گرم آویزان کنید چه اتفاقی می افتد؟

کاغذ مارپیچ حرکت می کند. چون گرما به سمت بالا حرکت می کند وباعث حرکت کاغذ می شود.

-دراین آزمایش چه شکل از انرژی به شکل دیگر تبدیل شده است؟

انرژی گرمایی به انرژی حرکتی تبدیل شده است.

۱۶-آیا انرژی ها همیشه به یک شکل می مانند؟ نخیر-معمولا انرژی به شکل های دیگر تبدیل می شود.

۱۷-درهریک از وسیله های زیرکدام انرژی به شکل دیگر تبدیل می شود؟

چرخ گوشت:الکتریکی  به حرکت وصوتی

پنکه:الکتریکی  به حرکتی

اتو: الکتریکی  به  گرمایی

لامپ مهتابی: الکتریکی به نورانی وگرمایی

آبمیوه گیری: الکتریکی به حرکتی وصوتی

تلویزیون: الکتریکی  به نورانی وصوتی

 

برچسب مصرف انرژی چیست؟

امروزه برچسب انرژی بر روی یخچال، لباسشویی، فریزر و... نصب می شود و دارای قسمت های مختلفی است كه هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است این اطلاعات با توجه به شكل زیر تشریح می گردد. سه قسمت اولیه برچسب انرژی به شرح شكل به ترتیب نشانگر علامت تجاری سازنده، نام سازنده و مدل (Type) دستگاه می باشد.

قسمت چهار برچسب انرژی دستگاه از هفت حرف لاتین A تا G درجه بندی شده است كه دقت به آن حائز اهمیت است؛ بطوری كه حرف A نشانگر میزان بازدهی بالا و حرف G نشانگر بازدهی پایین دستگاه است. پس هر چه رتبه دستگاه مورد خریداری شده بیشتر باشد، یعنی بطرف A سوق پیدا كند كارایی آن نسبت انرژی كه مصرف می كند بیشتر است. ستون های بعدی معرف مشخصات فنی دستگاه از قبیل ظرفیت، میزان مصرف انرژی الكتریكی، میزان صدای تولید شده و... می باشد.

 

 

 

 توضیح  : رده انرژی (A-B)    : با صرفه جویی زیاد

           : رده انرژی(C-D)     : با صرفه جویی متوسط

           : رده انرژی(E-F)     : صرفه جویی کم

           : رده انرژی(G)        : فاقد صرفه جویی

 


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : پنجشنبه ۳ اسفند۱۳۹۱ | ۳:۵۴ قبل از ظهر | نویسنده : علی

پاسخ به سوالات انرژی 

انـرژی باعث وقوع پدیدهـهای مختلـف در اطـراف ما می شود. در خلال روز ، خورشید روشنایـی و انرژی گرمایی تولید می کند . اما در شب لامپها با استفاده از انرژی الکتریکی مسیر خیابانها را برای ما روشن
می سازد. یک ماشین توسط بنزین ، که یک نوع انرژی ذخیره ای است ، حرکت می کند.

 

حتی غذایی که ما می خوریم حاوی انرژی است. از این انرژی برای کار و بازی استفاده می کنیم . بدین ترتیب همانطوریکه در مقدمه گفته شد انرژی را می توان «توانایی انجام کار» تعریف نمود.

انرژی به شکلهای مختلفی وجود دارد که از آن میان می توان به انرژی شیمیایی ، انرژی الکتریکی ، گرما (انرژی حرارتی) ، نور ( انرژی تابشی) ، انرژی مکانیکی و انرژی هسته ای اشاره نمود.

بدون انرژي هيچ چيز در دنيا به وجود نمي آيد. انرژي را نمي توانيم ببينيم, اما اثر آن را روي چيزها مشاهده مي کنيم. به واسطه انرژي است که اتومبيل حرکت مي کند هواپيما پرواز مي کند لامپ روشن مي شود و ...
در زير با چند مثال از انواع مختلف انرژي آشنا مي شويم.
بخاري = انرژي گرمايي

دوچرخه = انرژي حرکتي
طبل = انرژي صوتي
غذا = انرژي شيميايي
قطار = انرژي الکتريکي ( برق )
چراغ قوه = انرژي نوراني

   چرا در هنگام به هم زدن ليوان پر از شير کاکائو داغ، قاشق گرم مي شود؟

گرما از يک جسم به جسم ديگر منتقل مي شود. قاشق چون با شير کاکائو داغ در تماس است, گرم مي شود.
اجسامي که گرما را به خوبي منتقل مي کنند. هادي نام دارند. فلزها, هادي هاي خوبي هستند.
بدن انسان در هر لحظه گرما از دست
مي دهد. بعضي از آژيرهاي خطر, گرماي بدن دزدان را تشخيص مي دهند و بلافاصله به صدا در مي آيند.
 

  چرا خورشيد ما را گرم مي کند؟

خورشيد, هم روشنايي دارد و هم گرما توليد مي کند. اين گرما به صورت پرتوهايي از فضا عبور مي کند و به ما مي رسد. در يک روز تابستاني, آفتابي, مي توانيم گرماي خورشيد را به خوبي روي بدن خود احساس کنيم.
در يک اتاق سرد اگر با پاي برهنه روي موازيک راه برويم. سرما را در پاهاي خود احساس مي کنيم. اما اگر با پاي برهنه روي موکت راه برويم سرما را احساس نمي کنيم. موزايک يک جسم هادي است و سرما را منتقل مي کند. اما موکت عايق است و مانع از عبور سرما مي شود.
 

  کايت چگونه پرواز مي کند؟

برخي قسمت هاي زمين گرماي خورشيد را به خوبي جذب مي کنند. وقتي گرما در اين قسمت ها به اندازه کافي ذخيره شد, هواي بالاي آن ها هم گرم مي شود. هواي گرم بالا مي رود و جريان هاي گرمايي به وجود مي آورد. کايت ها با استفاده از اين جريان هوا بالا مي روند.  

  چرا غواص ها سرماي زير آب را احساس نمي کنند؟

گاهي نگه داشتن گرما مشکل است. غواص ها, لباس هايي از جنس کائوچو به تن مي کنند تا بدن خود را در زير آب گرم نگه دارند. کائوچو با ايجاد مانع در مقابل آب سرد, از هدر رفتن گرماي بدن جلوگيري مي کند.
جليقه هاي کرکي, از بدن ما در برابر سرما محافظت مي کنند. هوايي که بين پرزهاي جليقه محبوس است يک عايق حفاظتي خوب است.
در زير پوست فک ها يک لايه ضخيم چربي قرار دارد. اين چربي, عايق خوبي براي حفظ بدن آنها در برابر آب يخ زده است.
همواره بين بدن غواص ها و لباس نازک مخصوص غواصي, يک لايه نازک از آب تشکيل مي شود. اين لايه آب با گرماي بدن غواص گرم مي شود و در واقع عايقي بين آب سرد و لباس غواص است.
سفينه هاي فضايي بايد در برابر گرما محافظت شوند. به اين علت روکش اين سفينه ها از نوعي عايق ساخته مي شود.
دستگيره قابلمه ها و ماهيتابه ها از مواد عايق پوشانده مي شوند. چون بدون اين مواد, دست هاي ما حتما مي سوزند.
 

  چرا فضانوردان احساس گرما نمي کنند؟

در خارج از جو زمين, پرتوهاي نور خورشيد بسيار قوي هستند و گرماي زيادي دارند. فضانوردان در زير لباس فضانوردي خود, پوششي به تن مي کنند که از لابه لاي آن, لوله هاي بسيار ظريفي مي گذرد. در اين لوله ها آب جريان دارد و دماي بدن آنها را در بهترين وضعيت حفظ مي کند.  

  چرا بعد از حمام کردن, احساس سرما مي کنيم؟

بدن ما در هر لحظه گرما از دست مي دهد. وقتي بدن ما خيس باشد, گرماي بيش تري از دست مي دهيم, چون آبي که روي بدن قرار دارد, تبخير مي شود. اين تبخير, انرژِي زيادي را صرف مي کند.
وقتي موهايمان را با خشک کن برقي خشک مي کنيم, در واقع آبي را که روي موهايمان قرار دارد. گرم مي کنيم تا بخار شود.
 

  چرا روي آينه حمام, بخار مي نشيند؟

پس از حمام کردن, هواي داخل حمام بسيار گرم و پر از بخار آب مي شود. وقتي که بخار آب با سطح سردي مثل آينه برخورد مي کند, سرد مي شود و به صورت قطره هاي بسيار ريز روي اينه مي نشيند. به اين نوع تبديل يعني تبديل بخار به مايع, تقطير مي گويند.
پس از يک شب خنک, قطره هاي شبنم را روي تارهاي عنکبوت ها يا علف ها مي بينيم. در واقع هنگام شب. هوا به حدي خنک بوده که بخار آب موجود درهوا متراکم و به قطره هاي آب تبديل شده است.
عمل تقطير, کار دندانپزشکان را مشکل مي کند زيرا نفس ما باعث مي شود که روي آينه دندانپزشک بخار بنشيند و او نتواند دندان هاي ما را به خوبي ببيند.
 

چند سوال درسی کتاب سوم ابتدائی:

۱-در طول روز چه کار هایی انجام داده اید؟ بازی کردن ، درس خواندن ، غذا خوردن و ...

2- کدام ورزش ها بیشتر شما را خسته می کند؟ فوتبال دویدن و ...

3- آیا وقتی خسته اید می توانید در مسابقه دو شرکت کنید؟ خیر

4- برای انجام دادن کارها به چه چیزی نیاز داریم؟ انرژی

5- آیا برای انجام همه کارها به انرژی مساوی نیاز داریم؟ خیر برای انجام بعضی کارها به انرژی کمتر یا بیشتری نیاز داریم

6- انرژی حرکتی چیست؟ هر چیزی که حرکت میکند به وسیله یک نوع انرژی به حرکت در آورده شده است که به آن ، انرژی حرکتی می گویند

7- برای پختن غذا و گرم کردن خانه ، از چه نوع انرژی استفاده می شود؟ انرژی گرمایی

8- نام چند وسیله که در آن از انرژی گرمایی استفاده می شود را بنویسید. بخاری برقی- اجاق گاز...

9- در باره نقش انرژی گرمایی در تغییر حالت مواد بنویسید. انرژی گرمایی مواد جامد را به مایع تبدیل می کند ( ذوب شدن فلزات) و می تواند مواد مایع را به گاز هم تبدیل کند ( تبدیل آب به بخار آب)   

10- چه چیزی زمین را گرم و روشن می کند؟ خورشید

11- نور خورشیتد چه نوع انرژی هایی دارد؟ انرژی گرمایی و نورانی

12- آیا هر چیزی که انرژی نورانی دارد ، انرژی گرمایی هم دارد؟ خیر مانند کرم شب تاب

13- چند مثال درباره انرژی نورانی بنویسید. خورشید – لامپ – آتش

14- چند مثال در باره انرژی نورانی بنویسید. بخاری- شوفاژ- اتو

15- چه چیزی باعث تکان خوردن دانه های برنج بر روی رادیو می شود؟ انرژی صوتی

16- با کم و زیاد شدن صدای رادیو لرزش دانه ها هم تغییر می کند، علت چیست؟ انرژی صوتی رادیو کم یا زیاد می شود

17- انرژی صوتی چیست؟ صدایی که اجسام تولید می کنند را انرژی صوتی می گویند

18- چرا وقتی هواپیمایی عبور می کند، شیشه ها ی پنجره ها می لرزند؟ بع علت انرژی صوتی زیادی که هواپیما تولید می کند

19- چگونه می توان انرژی صونی یک سوت یا شیپور را زیادتر کرد؟ با بیشتر و تندتر دمیدن

20- چند وسیله نام ببرید که با امرژی الکتریکی کار می کند. لامپ- پنکه- تلویزیون و ...

21- چگونه می توان انرژی الکتریکی را ذخیره و جابجا کرد؟ به وسیله باتری

22- نام دیگر انرژی الکتریکی چیست؟ برق

23- انرژی الکتریکی به چه نوع انرژی هایی تبدیل می شود؟ انرژی گرمایی مانند اتو- انرژی نورانی مانند لامپ- انرژی حرکتی مانند پنکه – انرژی صوتی مانند رادیو

24- آیا می توان انرژی حرکتی را با انرژی الکتریکی تبدیل کرد؟ بله به وسیله توربین بادی و آبی

25- آیا می توان انرژی نورانی را با انرژی الکتریکی تبدیل کرد؟ بله به وسیله باتری خورشیدی

26- وقتی مارپیچ کاغذی که ساخته اید و روی بخاری گرفته اید می چرخد، انرژی گرمایی به چه نوع انرژی تبدیل می شود؟ به انرژی حرکتی تبدیل می شود

27- با چه وسیله ایی می توان انرژی نورانی را به انرژی گرمایی تبدیل کرد؟ به وسیله آبگرمکن خورشیدی

28- آیا انرژی همیشه به یک حالت باقی می ماند؟ خیر


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : پنجشنبه ۳ اسفند۱۳۹۱ | ۳:۵۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی

هر چیزی که در اطراف ما اتفاق می افتد، از انرژی ناشی می شود. از پنجره به بیرون نگاه کنید. در طول روز خورشید از خود نور و انرژی گرمایی تولید می کند. در طول شب لامپ های خیابان از انرژی الکتریکی استفاده می کنند تا راه را برای ما روشن کنند.

انرژی چیست؟

 

وقتی یک اتومبیل در حال جا به جا کردن انسان ها و یا بار است، قدرت خود را از بنزین (و یا گازوئیل) می گیرد که یکی از انواع انرژی ها نهفته است.

می دانیم:

انرژی توانایی انجام کار است.

انرژی را می توانید در صورت های مختلفی پیدا کنید: انرژی شیمیایی، انرژی الکتریکی، گرما، نور ( انرژی تابشی )، انرژی مکانیکی و انرژی هسته ای.

 

انرژی ذخیره شده و انرژی در حال حرکت

انرژی باعث به وجود آمدن همه ی تغییرات می شود و می توان آن را به دو نوع تقسیم کرد:

 

* انرژی ذخیره شده را " انرژی پتانسیل " می نامند.

* انرژی در حال حرکت را " انرژی جنبشی " می نامند.

 

این آزمایشات را با یک مداد انجام دهید تا تفاوت دو نوع انرژی را بهتر بفهمید.

مداد را روی لبه ی یک میز یا نیمکت قرار دهید. مداد در این حالت انرژی پتانسیل دارد. حالا مداد را هل دهید تا سقوط کند. مداد در حال سقوط انرژی جنبشی دارد.

 

حالا مداد را از روی زمین بردارید و دوباره روی میز بگذارید. شما از انرژی خود برای برداشتن و بالا بردن مداد استفاده کردید. بالا بردن مداد از سطح زمین، به آن انرژی می افزاید. برای همین است که مداد وقتی روی میز قرار دارد، می گوییم انرژی پتانسیل دارد. هر چه مداد ارتفاع بیشتری نسبت به سطح زمین داشته باشد، انرژی بیشتری در آن ذخیره می شود و مسافت بیشتری را می تواند سقوط کند. یعنی انرژی پتانسیل آن بیشتر است.

 

 

تبدیل انرژی

انرژی می تواند به صورت های مختلفی تبدیل شود. اما نمی تواند خلق و یا نابود شود. تمام انرژی موجود در طبیعت، همیشه در صورت های مختلف وجود داشته اند.

در اینجا بعضی از تبدیل های انرژی از صورتی به صورتی دیگر را می آوریم:

 

وقتی چراغ قوه را روشن می کنیم، انرژی ذخیره شده در باتری های آن به صورت نور تبدیل می شوند.

غذا انرژی ذخیره شده است. انرژی به صورت ترکیبات شیمایی که انرژی پتانسیل دارند، در غذا ذخیره شده است. وقتی بدن شما این انرژی ذخیره شده را برای انجام کار مصرف کند، انرژی پتانسیل به صورت انرژی جنبشی در می آید. اگر بیش از حد غذا بخورید، انرژی ذخیره شده در غذاها سوزانده نمی شود بلکه این انرژی اضافه به صورت انرژی پتانسیل در سلول های چربی ذخیره می شود.

 

وقتی پای تلفن حرف می زنید، صدای شما به انرژی الکتریکی تبدیل می شود که از سیم ها ( و یا هوا ) عبور می کند. تلفنی که طرف دیگر قرار دارد انرژی الکتریکی را به انرژی صوتی تبدیل می کند و از گوشی پخش می کند.

 

انرژی غذاها

انرژی در هر مرحله از زنجیره ی غذایی، شکل خود را عوض می کند. یک عدد بلال را در نظر بگیرید. نور خورشید از طریق برگ های گیاه جذب می شود و از طریق فرایند فتوسنتز تبدیل می شود. گیاه پس از جذب نور خورشید، آن را با دی اکسید کربن که از هوا می گیرد و آب و مواد معدنی که از خاک دریافت می کند، ترکیب می کند.

 

گیاه بزرگ می شود و میوه می دهد: مانند دانه های ذرت، انرژی آفتاب در برگ ها و داخل دانه های ذرت ذخیره می شود. دانه های ذرت از انرژی ذخیره شده، برای فعالیت و بزرگ شدن استفاده می کنند. قسمتی از این انرژی در بدن مرغ به صورت بافت ماهیچه ای (پروتئین) و یا چربی، ذخیره می شود.

 

مرغ ها رشد می کنند و مرغ دار، آن ها را می کشد و آماده ی فروش می کند. پدر و مادر شما مرغ را از فروشگاه می خرند، به خانه می آورند و می پزند. شما مرغ را می خورید و از انرژی ذخیره شده در بافت ماهیچه و چربی آن استفاده می کنید تا بازی کنید، درس بخوانید و زندگی کنید!

 

وقتی در حال خوردن مرغ هستید، مثل همیشه تنفس می کنید تا اکسیژن هوا به داخل ریه هایتان برود و دی اکسید کربن از آن خارج شود. این دی اکسید کربن توسط گیاهان جذب می شود تا بتوانند رشد کنند و میوه بدهند.

به این چرخه ی بزرگ، زنجیره ی غذایی می گویند.

 

اتومبیل برای حرکت کردن از انرژی شیمیایی ذخیره شده در بنزین یا گازوئیل استفاده می کند. موتور اتومبیل انرژی شیمیایی را به گرما و انرژی جنبشی تبدیل می کند.

 

سماور برقی، انرژی الکتریکی را به گرما و نور تبدیل می کند. (داخل سماور سیم هایی هستند که در اثر گرمای زیاد از خود، نور تولید می کنند و قرمز می شوند.)

تلویزیون انرژی الکتریکی را به نور و صدا تبدیل می کند.

 

انرژی گرمای

گرما صورتی از انرژی است. ما از آن برای کارهای زیادی استفاده می کنیم، مثل گرم کردن خانه یا پختن غذا.

 

انرژی گرمایی از سه طریق منتقل می شود:

رسانش

همرفت

تابش

 

انرژی چیست؟

رسانش وقتی اتفاق می افتد که انرژی به طور مستقیم از یک جا به جای دیگر برسد. اگر یک ظرف فلزی سوپ را با یک قاشق فلزی روی اجاق گاز بگذارید. قاشق گرم خواهد شد. گرما از منطقه ای داغ در سوپ به قسمت سرد ( یعنی قاشق ) هدایت شده است.

به این هدایت گرما، رسانش می گوییم.

 

فلزات، رساناهای خیلی خوبی برای انرژی گرمایی هستند. اما چوب و پلاستیک ها، نه. این رساناهای " بد " " نارسانا " نام دارند. از این جا می توان فهمید چرا معمولاً ظروف آشپزخانه را از فلز می سازند در حالی که دسته هایشان پلاستیکی هستند.

 

همرفت، حرکت مولکول های گاز یا مایع از جای سرد به جای گرم است. اگر ظرف سوپی که روی اجاق گذاشته اید از شیشه باشد، می توانید جریان های همرفتی را در آن ببینید. سوپی که ته ظرف است از طریق رسانش گرم شده، بنابراین چگالی اش کم شده و بالا می آید. سوپ سرد تر پایین می رود و جای خالی سوپ گرم را پر می کنند. این حرکت دایره ای است.

 

انرژی چیست؟

بادی که در خارج از خانه احساس می کنیم، اغلب حاصل همین جریان های همرفتی است. این را می توانید از بادهایی که نزدیک دریا می وزد بفهمید. هوای گرم از هوای سرد سبک تر است. بنابراین بالا می رود.

در طول روز، هوای خنک روی دریا، به سمت ساحل می آید و جایگزین هوای گرم ساحل می شود ( که بالا می رود ). در طول شب، جهت باد عوض می شود. شب ها سطح آب گرم تر از خاک ساحل است.

 

تابش آخرین راه انتقال گرماست. نور و گرمای خورشید نمی تواند از طریق رسانش و یا همرفت به ما برسد چون بیرون جو زمین کاملاً خلاء است و این انتقال انرژی نمی تواند از طریق ماده صورت بگیرد.

 

انرژی چیست؟

اشعه های خورشید به خط راست حرکت می کنند (به آن ها " اشعه های گرمایی " نیز می گوییم ) و گرما را منتقل می کنند. به این نوع از انتقال انرژی گرمایی، تابش می گوییم.

وقتی نور خورشید به زمین برخورد می کند بخشی از آن جذب و بخشی بازتابیده می شود. سطوح تیره، بخش بیشتری از نور را جذب و سطوح روشن، بخش بیشتری را باز می تاباند. بنابراین اگر در تابستان لباس های روشن یا سفید بپوشید، خنک تر خواهید شد.


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : پنجشنبه ۳ اسفند۱۳۹۱ | ۳:۴۲ قبل از ظهر | نویسنده : علی
انرژی چیست؟

 انرژی چیست؟

توانایی انجام دادن کار را انرژی می گویند. ما برای انجام دادن کارها و یا به حرکت در آوردن چیزها به انرژی نیاز داریم.

  انرژی حرکتی :

همه چیزهایی که حرکت می کنند انرژی دارند. این انرژی را انرژی حرکتی می نامیم.  

  انرژی گرمایی:

برای پختن غذا و گرم کردن خانه از انرژی گرمایی استفاده می کنیم.
خورشید زمین را گرم می کند و روشن می نماید. پس نور خورشید انرژی گرمایی و انرژی نورانی دارد.
 

  انرژی صورتی :

صدای هواپیما شیشه پنجره را می لرزاند. انرژی صوتی صدا شیشه را می لرزاند.  

  انرژی الکتریکی :

بسیاری از وسایلی که به کار می بریم با برق کار می کنند و حرکت، گرما یا نور تولید می کنند. همه این وسایل به کمک انرژی الکتریکی کار می کنند.  

  انرژی ها به هم تبدیل می شوند :

انرژی ها همیشه به یک شکل نمی مانند و به شکل های دیگر تبدیل می شوند. مثلاً چرخ گوشت الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل می کند.  

سوالات تکمیلی
در جای خالی کلمه مناسبی بنویسید.

1- نور خورشید انرژی گرمایی و نورانی دارد.
2- برای شنا کردن به انرژی حرکتی نیاز داریم.
3- برای انجام دادن کارها و به حرکت در آوردن چیزها به انرژی نیاز داریم.
4- برای پختن غذا و گرم کردن خانه به انرژی گرمایی نیاز داریم.
5- صدای هواپیما شیشه پنجره را می لرزاند. انرژی صوتی شیشه را می لرزاند.
6- در روشن کردن اتو انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل می شود.
 

  سوالات تشریحی
به سؤالات زیر پاسخ کامل دهید :
1- انرژی را تعریف کنید؟

توانائی انجام دادن کار را انرژی می گویند.  

  2- در حرکت پنکه کدام شکل انرژی به شکل دیگری تبدیل می شود؟

انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی  

  3- چه چیزهائی انرژی دارند؟

همه چیزهائی که حرکت می کنند.  

  4- چهار نوع کار که از انرژی گرمایی استفاده می شود را نام ببرید.

حرکت اتومبیل ها، حرکت قطارها، حرکت کامیون ها، به راه افتادن چرخ کارخانه ها.  

  5- انرژی الکتریکی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

بعضی اجسام را به حرکت در می آورد. در بعضی اجسام تولید گرما می کند و در بعضی تولید نور و در بعضی تولید صدا می کند.  

  6- در رادیو چه انرژی هایی به یکدیگر تبدیل می شوند؟

انرژی الکتریکی به انرژی صوتی.  

  7- رعد و برق چه انرژی هایی دارد؟

انرژی صوتی و نورانی  

پاسخنامه بخش شش کلاس سوم ابتدائی انرژی چیست؟ 

  -  توانایی انجام کار را انرژی می گویند.( برای انجام دادن کارها ، به حرکت در آوردن چیزها ، ویا تغییر حالت مواد به انرژی نیاز داریم.)

2-  انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی

3- همه ی چیز هایی که حرکت می کنند.

4- برای انجام دادن کارها و یا به حرکت در آوردن چیزها

5- بعضي اجسام را به حركت در مي آورد. در بعضي اجسام توليد گرما مي كند و در بعضي توليد صدا و نور مي كند.

6- انرژي الكتريكي به انرژي صوتي.

7- انرژي صوتي و نوراني و انرژی الکتریکی

8- گرمایی نورانی

9- حرکتی

10- انرژی

11- گرمایی

12- صوتی

13- الکتریکی گرمایی

14- غذا

15- شنا کردن ، فوتبال ، کوه نوردی

16- انرژی حرکتی - انرژی گرمایی انرژی نورانی- انرژی صوتی انرژی الکتریکی

17- همه ی چیزهایی که حرکت می کنندانرژی دارند، به این انرژی، انرژی حرکتی می گویند. پرنده ی در حال پرواز- آبی که در رود خانه ها جریان داردو ..... انرژی حرکتی دارند.

18-  الف- اتومبیل    ب خرگوش      ج- هواپیما

19- گرما نیز می تواند کار انجام دهدو انرژی دارد، به این شکل انرژی ، انرژی گرمایی می گویند.

20- برای انجام دادن خیلی کارها مانند: تبخیر، ذوب ، پختن غذا ، گرم کردن خانه و .......

21- اجسامی که نور می دهندانرژی دارند به آن انرژی ، انرژی نورانی می گویند.

22- از انرژی نورانی برای روشن کردن خانه ، مطالعه کردن ، چراغ راهنمایی ، عکاسی و .....

23- صوتی حرکت

24- با کم وزیاد کردن صدای رادیو، سرعت حرکت و لرزش دانه های برنج نیز کم وزیاد می شود.

25- برق انرژی دارد و می تواند کار انجام دهد، به این شکل انرژی ، انرژی الکتریکی می گویند.

26- از این انرژی برای خنک کردن خانه ، گرم کردن خانه ، سرخ کردن غذا ها ، حرکت قطارها و ...... استفاده می شود.

27 انرژی حرکتی انرژی گرمایی انرژی حرکتی انرژی نورانی

28- با دمیدن و فوت کردن بیشتر صدای آن ( انرژی صوتی ) بیشتر می شود.

29- تبدیل

30- دویدن ، کار کردن ، ماهیگیری ، پرواز کردن ، دوچرخه سواری ، و ......

31- انرژی گرمایی باعث تغییر مواد می شود مثلاً مواد مایع در اثر گرما به گاز تبدیل می شوند ( تبخیر ) ویا گرما باعث می شود مواد جامد به مایع تبدیل شوند ( ذوب ) مثلاً ذوب شمع یا تبخیر الکل و ....

32- انرژی گرمایی به انرژی حرکتی تبدیل می شود.

33- پنکه : انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی

اتو :  انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی 

چراغ مطالعه :  انرژی الکتریکی به انرژی نورانی   

ماشین آبمیوه گیری :  انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی

34- دوجرخه سواری ، دویدن

35- راه رفتن ، صحبت کردن ، آب دادن به گل

36 گرم روشن

37- خورشید ، اتو، بخاری ، شمع ،شوفاژ، اجاق گاز

38- خورشید ، لامپ مهتابی ، شمع ، تلویزیون ،

39- اتومبیل ، موتور سیکلت ، رادیو و .........

40- ماشین لباسشویی ، چرخ گوشت ، بلند گوی مدرسه ، زنگ مدرسه ، یخچال ، پنکه و ........

41-  الف- انرژی گرمایی و انرژی نورانی ب انرژی گرمایی و انرژی صوتی

ج- انرژی صوتی و انرژی حرکتی       د- انرژی صوتی و انرژی حرکتی

س- انرژی گرمایی و انرژی نورانی                   و- انرژی حرکتی

ی انرژی صوتی و انرژی الکتریکی

42- کاغذ مارپیچ حرکت می کندزیراگرما به سمت بالا می آید وباعث حرکت کاغذ مارپیچ می شودچون گرما دارای انرژی است. 


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : چهارشنبه ۲ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۵۲ قبل از ظهر | نویسنده : علی

در واقع مه همان ابری است که در سطح زمین تشکیل شده باشد و از لحاظ شکل گیری نیز روشهای مختلفی برای تشکیل دارد . اما به طور کلی برای تشکیل مه در یک منطقه رطوبت بالا مورد نیاز است. در مطالب ابرها با ما سخن می گویند و همچنین در بارش باران فرایند تشکیل ابر را توضیح داده ام در مورد مه نیز مسئله به همین صورت است با این تفاوت که این شرایط باید در مجاورت سطح زمین ایجاد شود که در ادامه به تشریح سه حالت معمول و متداول تشکیل مه خواهم پرداخت:

 

1- مه تابشی: در این نوع از مه شما به یک توده هوای مرطوب نیاز دارید که در مجاورت یک بستر سرد قرار بگیرد. بستر سرد می تواند یک زمین پوشیده از برف و یخ باشد یا سطح یک اقیانوس سرد باشد یا صرفا سطح یک زمین بسیار سرد باشد . توده هوای مرطوب در مجاورت این بستر سرد به تدریج سرد شده و دمای آن تا حد دمای اشباع پایین می آید و باعث تشکیل مه می شود. اگر بستر شما سطح یک اقیانوس باشد و یا در مجاورت یک منبع رطوبت مانند دریاچه و یا رودخانه و یا حتی یک بستر برفی قرار داشته باشد تزریق رطوبت به این توده هوا به تشکیل مه کمک خواهد کرد. همچنین وجود ناخالصی های جاذب رطوبت در این توده هوا و در تمام انواع مه ها به تشکیل مه کمک قابل توجهی خواهد کرد.

در این نوع مه شما نباید وزش باد داشته باشید چرا که این توده هوا باید مدتی را در مجاورت این بستر سرد به سر ببرد تا دمای آن کاهش یافته و به دمای اشباع برسد و وزش باد مانع این کار خواهد شد. مجموع این عوامل بیشتر در شبهای سرد و آرام زمستانی فراهم می شود. درشبهای صاف و سرد زمستانی گرمای سطح زمین به صورت تابشی از دست رفته و سطح زمین سرد می شود و وجود یک توده هوای مرطوب در مجاورت سطح زمین باعث تشکیل شدن مه می شود به همین دلیل به آن مه تابشی می گویند.

2- مه وزشی یا انتقالی:  در این نوع  از مه شما یک توده هوای سرد دارید که از یک سطح مرطوب عبور می کند و رطوبت را به خود جذب کرده و اشباع می شود. این نوع از مه بیشتر روی دریاچه ها و دریاها و مناطق مجاور آنها تشکیل می شود. وقتی یک توده هوای سرد به کمک وزش باد از روی یک سطح مرطوب عبور می کند بخار آب حاصل از این بستر مرطوب جذب توده هوا می شود و از آنجایی که هوای سرد پذیرش رطوبت پایینی دارد به سرعت اشباع شده و مه ایجاد می شود. در این نوع از مه وزش باد ملایم یک عامل اساسی به شمار می آید و به همین دلیل آنرا مه وزشی نامیده اند. وزش باد شدید باعث اختلاط هوای اشباع و غیر اشباع شده و مانع از تشکیل مه خواهد شد.

3- مه کوهستانی : زمانی که یک توده هوای مرطوب به کمک باد و جریانات بالا سو در دامنه ارتفاعات به بالا رانده می شود به تدریج دمای آن کاهش یافته و به حالت اشباع می رسد و مه تشکیل می شود که این مه در ارتفاعات پایین تر به صورت ابرهایی که دامنه و قله کوه را پوشانده اند دیده می شود.

به طور کلی زمانی که سه شرط اصلی رطوبت ، سرما و هسته های جاذب رطوبت در مجاورت سطح زمین فراهم شود زمینه برای ایجاد مه فراهم است. اگرچه تابش آفتاب و گرم شدن هوا در طول روز مانع از تشکیل مه می شود و مه شبانگاهی را نیز پراکنده می کند اما وجود وارونگی دما در سطح زمین و یا آلودگی های ناشی از کارخانجات و فعالیتهای انسانی ممکن است باعث پایداری مه در طول روز نیز بشود. البته در سطح دریاها و دریاچه های بزرگ ذرات جاذب رطوبت و ناخالصی های هوا بسیار کم است اما به دلیل وجود منبع بزرگ رطوبت شرایط برای تشکیل مه مهیا تراست. البته وزش بادهای خشکی به دیا که ذرات معلق را به سمت دریا ببرد می تواند به تشکیل مه کمک نماید.

در دماهای بسیار سرد و زیر نقطه انجماد ممکن است شما مه یخی داشته باشید که از بلورهای ریز یخ تشکیل شده باشد. درخشش تند و خیره کننده بلورهای ریز یخ در برابر نور ( مانند چراغهای خودرو) می تواند به شما در تشخیص این نوع از مه کمک کند.

 


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : چهارشنبه ۲ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۵۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی
گردباد چگونه بوجود می آید ؟

اگر چه خیلی از عوامل تشکیل گردبادها هنوز برای دانشمندان ناشناخته است اما در هر صورت بیشتر گردبادها از یک سیکل چرخشی مشخص تبعیت می کنند این پدیده قطعا بواسطه پیدایش یک ابر رعد و برقی قدرتمند اتفاق می افتد برای ایجاد یک گردباد شما نیاز به دو توده هوای متفاوت دارید
1- توده هوای گرم و مرطوب 2- توده هوای سرد و خشک

در زمانی که این دو توده هوای کاملا متفاوت به همدیگر می رسند در اتمسفر بی ثباتی ایجاد می کنند از نشانه های این بی ثباتی می توان به تغییر جهت باد و افزایش سرعت آن ، پدیده هایی همچون رعد و برق و تگرگ و رگبارشدید اشاره کرد

همانطور که قبلا گفتم اساس تشکیل گردباد ترنادو بر مبنای سلول ابر رعد و برقی است اما خود سلول ابر رعد و برقی در نتیجه جبهه سرد ایجاد می شود

به طور واضح در زمانی که یک سیستم هوا از رشته کوه های راکی می گذرد سرد و متراکم می شود از آنجا به سمت شرق تغییر مسیر می دهد و به سمت دشتهای روباز مرکز ایالات متحده حرکت می نماید با ورود به بخش آمریکای مرکزی جایی که دشتها و مزارع قرار دارند با توده هوای گرم و مرطوب برخورد نموده و آن را به سمت بالا می فرستد حال این هوای گرم و مرطوب که به سمت ارتفاعات بالاتر جو رانده می شود قطرات ابر را بوجود می آورد اما مولفه عمودی همچنان ادامه دارد و رطوبت محیط هم بالاست پس رشد عمودی در ابر ادامه پیدا می کند تا جایی که تبدیل به یک سلول ابر رعد و برقی بزرگ گردد

نظیر همین پدیده در برخورد دو توده هوای گرم و مرطوب خلیج مکزیک و سرد و خشک کانادا قابل انتظار است

تگرگهای خیلی بزرگ ، رعد و برق شدید و بادهای قوی از نشانه های طوفانهای تندری در قاره آمریکاست

ترنادو زمانی شروع می شود که طوفان تندری ( رعد و برقی ) یک سیستم چرخش پادساعتگرد به ارتفاع چند مایل در اتمسفر ایجاد نماید تا جایی که یک سلول بسیار قدرتمند ایجاد شود در این حالت ریزش در ابر تقویت می گردد ریزش معمولا بصورت بارش تگرگهای درشت است

خوب حالا شرایط پیدایش گردباد خشکی یا ترنادو بوجود می آید یکسری تغییرات در سمت و سرعت باد در نزدیکیهای سطح زمین باعث ایجاد وزش بادهای جانبی در سطح زمین شده وسرعت این بادها در هر لحظه بیشتر می شود در مرحله بعد این بادهای افقی و جانبی به زیر یک طوفان تندری می رسد و بدلیل ناپایداری شدید و فرارفت هوا مولفه های جریان عمودی درون آنها تقویت می شوند .

یکسری تغییرات در سمت و سرعت باد در نزدیکیهای سطح زمین باعث ایجاد وزش بادهای جانبی در سطح زمین شده

 


حال بیائید ببینیم درون طوفان تندری چه اتفاقاتی انجام می شود

در زمان نزدیک شدن بادهای افقی به زیر طوفان تندری ناپایداری هوا از سطح زمین تا کف ابر زیاد می شود ولی بواسطه توده هوای سردی که از ریزش تگرگ و قطرات فوق سرد ایجاد شده کف ابر رعد و برقی ، حالت محدب و خمره ای پیدا می کند و یک قیف چرخنده در زیر ابر بوجود می آید که به طرف سطح زمین حرکت می کند

در زیر طوفان تندری ناپایداری هوا از سطح زمین تا کف ابر زیاد می شود

 موقعی که به سطح زمین می رسد یک مخروط بسیار زیبا زیر ابر شکل می گیرد خوب وقتی که این مخروط کامل شود بواسطه ناپایداری شدید هوا ، جهت چرخش گردباد سیکلونی یا مخالف عقربه های ساعت می شود و به این ترتیب گردباد خشکی یا ترنادو بوجود می آید .

اکنون شما یک گردباد بسیار قوی می بینید که با سرعت متغییر 75 تا 100 کیلومتر به سمت شما می آید در این حالت منطقه بارشی طوفان تندری یا سلول ابر رعد و برقی در پشت سر گردباد قرار می گیرد .

ریزشهای شدید از ابر رعد و برفی ، خلائی در مرکز طوفان تندری ایجاد می کند و موجب شتاب گرفتن چرخش مخروط به طرف مرکز و افزایش سرعت گردباد می شود

یک سلول ابر رعد و برقی تا 15 کیلومتر رشد عمودی دارد و تونل گردباد زیر آن می تواند یک واچرخند به ارتفاع 10 کیلومتر ایجاد نماید

باید در نظر داشت عواملی همچون شدت تابش نور خورشید ، شتاب جاذبه زمین ، میزان دما و رطوبت محیط در تقویت یا تضعیف یک گردباد نقش دارند

در بعدار ظهر بیشتر از هر زمانی دیگر گردبادها بوجود می آیند

در برخی مواقع گردبادها با طوفانهای حاره ای همراه می شوند و شدت تخریب را به اوج خود می رسانند در این صورت شما این پدیده را در سمت راست یا جلوی مرکز طوفان خواهید دید ولی باید توجه داشت که عمر متوسط هر ترنادو کمتر از یک ساعت بوده و اغلب پس از طی مسافت 30 الی 50 کیلومتر متوقف می شوند

برخی مواقع گردبادها با طوفانهای حاره ای همراه می شوند

 ترنادو همانند یک مکش بسیار قوی عمل می کند و اشیاء بزرگ و کوچک را بدرون ستون چرخنده خود می کشاند رعد و برق حاصل از ترنادوها سالیانه 220 نفر را در آمریکا به کام مرگ فرو می برد تگرگهای درشت به اندازه یک گریپفروت به زمین می ریزند که در این صورت بارش این تگرگها خساراتی بالغ بر چند صد میلیون دلار به مزارع و ساختمانها وارد می کند

 به گردبادی که بر روی دریا تشکیل گردد واتر اسپات می گوئیم البته قدرتش از گردبادهای خشکی کمتر است این نوع گردباد از دهانه ابر رعد و برقی همانند یک قیف چرخشی خارج گردیده و به سطح آب می رسد و آب را بدرون خود می مکد واتر اسپاتها بیشتر در سواحل خلیج مکزیک و همینطور جنوب شرقی ایالات متحده به وقوع می پیوندند الته در غرب آمریکا هم در طوفانهای هوای سرد در اواخر پائیز و اواخر زمستان بوجود می آیند
برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : چهارشنبه ۲ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۴۶ قبل از ظهر | نویسنده : علی

شبنم چگونه شکل می‌گیرد؟

شبنم

حتماً بارها در ساعات اولیّه صبح متوجه وجود قطرات ریزآب بر روی گیاهان و درختان شده‌اید که مانند مروارید می‌درخشند. به این قطرات، شبنم می‌گویند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند شبنم نیز مانند باران در طول شب از آسمان بر زمین می‌بارد. ولی این‌طور نیست.

شبنم، وقتی آسمان صاف است، بیشتر و زمانی  که هوا ابری است، کمتر تشکیل می‌شود. تبخیر آب، شب‌هایی که آسمان صاف است، بیشتر است.

قطرات شبنم در اثر متراکم شدن بخارآب موجود در هوا به وجود می‌آیند. هوای پیرامون ما دارای مقداری بخار آب است که ما به آن رطوبت می‌گوییم. هوای گرم در مقایسه با هوای سرد رطوبت بیشتری دارد. در طول شب، وقتی بخار آب موجود در هوای گرم با سطح سرد اجسامی مانند برگ گیاهان، سنگ‌ها و غیره برخورد می‌کند، به صورت قطرات ریز آب متراکم می‌شود. این قطرات ریز آب، همان شبنم‌اند.

شبنم

نحوه شکل‌گیری شبنم را می‌توان با یک آزمایش ساده مشاهده کرد. لیوانی را روی میز قرار دهید. مقداری یخ یا آب یخ داخل آن بریزید. پس از مدتی متوجه قطرات ریزی بر روی سطح خارجی لیوان خواهید شد.

قطرات شبنم در اثر متراکم شدن بخارآب موجود در هوا به وجود می‌آیند. هوای پیرامون ما دارای مقداری بخار آب است که ما به آن رطوبت می‌گوییم.

این قطرات در اثر متراکم شدن بخار آب موجود در هوا به وجود می‌آیند. دقیقاً به همین ترتیب، وقتی در طول شب گیاهان و درختان سرد می‌شوند، بخارآب موجود در هوا به شکل شبنم بر روی آنها متراکم می‌شود.

شبنم

شبنم، وقتی آسمان صاف است، بیشتر و زمانی  که هوا ابری است، کمتر تشکیل می‌شود. تبخیر آب، شب‌هایی که آسمان صاف است، بیشتر است.

در طول شب، وقتی بخار آب موجود در هوای گرم با سطح سرد اجسامی مانند برگ گیاهان، سنگ‌ها و غیره برخورد می‌کند، به صورت قطرات ریز آب متراکم می‌شود. این قطرات ریز آب، همان شبنم‌اند.

در چنین شب‌هایی، سطح گیاهان و درختان نیز سردتر می‌شود؛ در نتیجه شبنم بیشتری به وجود می‌آید. ولی وقتی هوا ابری است سطح گیاهان در طول شب سرد نمی‌شود؛ به همین دلیل شبنم کمتری تشکیل می‌شود. ساعاتی پس از طلوع خورشید قطرات شبنم بخار می‌شوند و از بین می‌روند.


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : چهارشنبه ۲ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۴۴ قبل از ظهر | نویسنده : علی
ابر

ابر چيست؟ اين اشكال زيبايي كه در آسمان مي بينيم و به آن ابرمي گوئيم. چگونه درست مي شود؟ تا بحال فكر كرده ايد خورشيد كه به سطح آبهاي كره زمين مي تابد بخشي از آن را به بخار تبديل مي كند. اين بخار به جو زمين بر مي گردد براثر جمع شدن اين بخار آب ها در كنار هم شكلهاي گوناگوني از ابر را در آسمان تشكيل ميدهند.
ابرها را بر اساس اينكه در چه ارتفاعي قرار دارند به ابرهاي مرتفع، متوسط و پائين تقسيم مي كنند و هر نوع ابري نشان دهنده وضع هواي بخصوص است مي دانيد برف و باران از همين ابرها تشكيل مي شود؟ چگونه؟
ذرات بخار آب درون ابرها در صورتيكه شرايط لازم و سرماي كافي وجود داشته باشد به شكل ذرات منجمد شده برف مي بارد حالا اگر هواي نزديك سطح زمين سرد باشد برف روي زمين مي نشيند. ولي اگر هواي نزديك سطح زمين به اندازه كافي سرد نباشد ذره هاي برف به قطره هاي باران تبديل مي شود و به زمين مي بارد.

سئوالات

1- كدام جمله درست است؟

الف) در اثر تابش خورشيد بر سطح آبهاي كره زمين بخشي از آنهابه ابر تبديل مي شود.
*ب‌)در اثر تابش خورشيد بر سطح آبهاي كره زمين بخشي از آنهابه بخار تبديل مي شود.
ت‌) تنها درمناطق بسيار گرم بخشي از آبها به بخار تبديل مي شود.

2- پس از تشكيل بخار:

الف) اين بخار مجدداً به جو زمين بر مي گردد و جمع مي شود.
ب‌) بخار تشكيل شده تبديل به باران مي شود.
* ت‌) اين بخار به جو زمين بر مي گردد و پس از جمع شدن در كنارهم شكلهاي مختلف ابرها را تشكيل ميدهد.

3- ابرها را بر اساس ........................ تقسيم بندي مي كنند.

*الف) اينكه در چه ارتفاعاتي قرار دارند.
ب‌) در كدام جهت جغرافيايي قرار دارند.
ت‌) چه شكلهايي دارند.

4- ابرها به 3 دسته ........................... تقسيم مي شوند.

الف) مرتفع، پهن ، پائين
ب‌) مرتفع ، ‌پائين ، بالا
* ت‌) مرتفع ، ‌متوسط و پائين

5- ذرات برف چگونه تشكيل مي شود؟

الف) ابرها به برف تبديل مي شوند.
* ب‌) ذرات بخار آب درون برفها با وجود شرايط لازم و سرماي كافي به ذرات منجمد شده برف تبديل ميشوند.
ت‌) قطرات باران در اثر سرما به برف تبديل مي شوند.

6- ذره هاي برف در چه صورت به قطرات باران تبديل مي شوند؟

* الف) در صورتيكه هواي نزديك سطح زمين به اندازه كافي سرد نباشد.
ب‌) در صورتيكه هواي نزديك سطح زمين به اندازه كافي سر باشد.
ت‌) ابرهاي باران زا آسمان را پوشانده باشد.

7- در مناطق ساحلي و شهر هاي كنار درياها بارش باران و وجود ابرهاي باران زا ...........

* الف) بيشتر از بقيه مناطق است.
ب‌) كمتر از بقيه مناطق است.
ت‌) تفاوتي ندارد.

8- در مناطق مرتفع مانند كوهها و جاهاي خيلي سرد، .............. بيشتراست.

الف) بارش باران
ب) هيچ چيز نمي بارد.
* ث‌) بارش برف

9- در مناطقي كه نه گرم و نه سرد است ( معتدل) .................... مي بارد.

الف) برف به اندازه كافي مي بارد.
* ب‌) باران به اندازه كافي مي بارد.
ث) نه برف و نه باران مي بارد.


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

تاريخ : چهارشنبه ۲ اسفند۱۳۹۱ | ۶:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی
ابر چگونه بوجود می آید؟

پیدایش ابر را به طور ساده می توان در حمام مشاهده کرد. در دمای معمولی حمام مقدار معینی بخار آب در هوا وجود دارد. اگر شیر آب گرم را باز بگذاریم، مقدار بخار آب هوای حمام افزایش می یابد و کم کم به حدی می رسد که هوا دیگر نمی تواند بخار آب بیشتری در خود نگه دارد. در این حالت می گوییم که هوا از بخار آب سیر (اشباع) شده است. دمای هوا را در این حالت نقطه ی شبنم می نامند بقیه در ادامه مطلب...

زکات علم در نشر ان است. امام علی(ع)

ابر

 


ابر چگونه تشکیل می شود؟

 

وقتی که هوای گرم بالا می‌رود، سرد می‌شود، آنگاه بخار آب موجود در هوا فشرده می‌شود و به صورت قطره‌های آب درمی‌آید. این قطرات بسیار ریز هستند و نمی‌توانند بیفتند و به‌طور معلق در فضا باقی می‌مانند. سپس در سطوح بالاتر خیلی سرد می‌شوند و تشکیل کریستالهای یخ می‌دهند. ابرها توده‌های تشکیل شده از کریستالهای ریز یخ هستند. بعضی از ابرها شبیه پشم یا پنبة پف کرده‌اند که به آنها ابرهای کومولوس می‌گویند. بعضی دیگر همانند صفحه‌های نازکند که به آنها ابرهای استراتوس یعنی صفحه‌های نازک می‌گویند. ابرهای سیروس نیز در سطوح خیلی بالای زمین تشکیل می‌شوند. رنگ ابرهای بارانزا یا ابرهایی که در فصول بارانی تشکیل می‌شوند خاکستری است و دارای رطوبت بسیار بالایی هستند و به صورت قطرات باران به زمین می‌افتند.  

 

نقش ابرها در آب و هوا

ابرها آبِ بخار شده ی زمین را بار دیگر به صورت باران و برف به زمین باز می گردانند. فرو ریختن باران و برف بر کوه ها و دشت ها، رودها و چشمه ها و قنات ها را پر آب می کند. از این راه دستیابی انسان و جانوران و گیاهان به آب امکان پذیر می شود.

ابرها در گرم شدن و سرد شدن سطح زمین و چگونگی آب و هوا نقشی مهمی دارند. روزهای ابری معمولاً سردتر از روزهای آفتابی هستند، زیرا ابرهای بیشتر انرژی تابشی نور خورشید را به فضا باز می گردانند. نوری که از این راه به فضا بازگردانده می شود دیگر نمی تواند زمین را گرم کند.

هنگام شب نقش ابرها در دمای هوای زمین برعکس روز است. زمین در شب مقداری از گرمای خود را از دست می دهد و سرد می شود. در شبهای ابری بیشتر این گرما را ابرها به زمین باز می گردانند و از سرد شدن سطح زمین جلوگیری می کنند. به همین سبب است که معمولاً شب های ابری گرمتر از شب هایی هستند که هوا صاف است، در این گونه شب ها، گرما در لایه های پایین جَوّ، میان ابرها و سطح زمین، به دام می افتد. به همین سبب ابرهایی که در لایه های پایین جو هستند، بیش از ابرهای بالای جَوّ از پراکنده شدن گرمای زمین جلوگیری می کند. از این رو در ایستگاه های هواشناسی کارشناسان برای پیشبینی هوای ساعت های آینده و دمای آن، گذشته از عامل های دیگر، چگونگی ابرها و نوع آن ها را نیز در نظر می گیرند.

 

ابرها چگونه به وجود می آیند؟

آنچه که ما به عنوان ابر می‌شناسیم در واقع تجمع ذرات بخار آب موجود در جو به دور هسته‌های تراکم و سرد شدن آنهاست. از آنجا که با مشاهده نوع و نحوه تغییرات ابرها می‌توان اطلاعات قابل ملاحظه‌ای درباره وضعیت جو بدست آورد، مطالعه و بررسی ابرها دارای اهمیت ویژه‌ای است. عامل اصلی تشکیل ابر صعود هوای گرم و مرطوب به سطح فوقانی جو و سرد شدن آن است و در صعود به ارتفاعات بالاتر جو تحت تأثیر فشار کم آن سطوح قرار گرفته و همگام با انبساط سرد می‌شود.

 

ابر

 

 

چگونگی پیدایش ابر

 

ابر از بخار شدن آب دریاها و دریاچه ها و رودها و همچنین رطوبت خاک و گیاهان پدید می آید. این آب ها پیوسته به صورت بخار در می آیند و با هوا مخلوط می شوند. به همین سبب، به طور عادی، همیشه در هوا مقداری بخار آب وجود دارد. هوای گرم بیش از هوای سرد بخار آب در خود نگه می دارد.

 

برای اینکه بخار آب به صورت ابر در آید، دمای هوا باید آن قدر کاهش یابد که بخار آب موجود در آن به مایع (آب)، یا جامد (یخ) تبدیل شود. از این گذشته، ذره های بسیار ریزی مانند گَرد و غبار، دود، خاکسترِ آتشفشانی، بلورهای ریز نمک و گَرده ی گیاهان باید در هوا پراکنده باشند تا بخار آب دور آن ها جمع شود و تشکیل ابر بدهد.

 

پیدایش ابر را به طور ساده می توان در حمام مشاهده کرد. در دمای معمولی حمام مقدار معینی بخار آب در هوا وجود دارد. اگر شیر آب گرم را باز بگذاریم، مقدار بخار آب هوای حمام افزایش می یابد و کم کم به حدی می رسد که هوا دیگر نمی تواند بخار آب بیشتری در خود نگه دارد. در این حالت می گوییم که هوا از بخار آب سیر (اشباع) شده است. دمای هوا را در این حالت نقطه ی شبنم می نامند.

 

حالا اگر پنجره ی حمام را باز کنیم تا هوای سرد به درون بیاید، یا شیر آب سرد را باز کنیم، دمای هوای حمّام پایین می آید و مقداری از بخار آب آن به دُور میلیون ها ذره ی گرد و غباری که در فضای حمام پراکنده اند جمع می شود و به صورت قطره های بسیار ریز آب در می آید که شبیه مه یا ابر است.

 

پیدایش ابر در آسمان هم به همین گونه است. هوای سطح زمین، بر اثر تابش خورشید گرم و سبک می شود و به طرف بالای جو زمین می رود.

 

تا حدود 15 کیلومتر بالاتر از سطح زمین هر چه از سطح زمین بالاتر برویم دما پایین تر می آید و هوا سردتر می شود. میزان کاهش دما تقریباً 6 درجه ی سلسیوس در هر کیلومتر است.بنابراین اگر دما در سطح زمین 15 درجه ی سلسیوس باشد، در ارتفاع 5/2 کیلومتری بالای زمین تقریباً به صفر درجه ی سلسیوس می رسد.

 

هنگامی که هوای گرم از سطح زمین به طرف بالا حرکت می کند، کم کم سردتر می شود. در نتیجه مقداری از بخار آب آن به دور ذرّه های کوچکی که در هوا پراکنده اند جمع می شود و میلیون ها ذره ی کوچکِ آب پدید می آورد که در هوا شناور می شوند و به صورت توده های بزرگ یا کوچک ابر در می آیند. اگر هوا بسیار سرد باشد، بخار آب مستقیماً به ذرّه های کوچک یخ تبدیل می شود و تشکیل ابری از ذرّه های بسیار یخ می دهد.

 

ذره های آب یا یخِ ابرها ممکن است به یکدیگر بپیوندند و به صورت قطره های باران یا دانه های برف به زمین فرو ریزند. این ذره ها ممکن است بر اثر افزایش دمای پیرامون ابرها بار دیگر به بخار آب تبدیل شوند.

 

نامگذاری ابرها

در نامگذاری ابرها از کلمات لاتین با ریشه یونانی استفاده می‌شود. این نامگذاری با توجه به نوع و شکل و همچنین خصوصیات ابر انجام می‌گیرد. در جدول زیر کلماتی که در نامگذاری ابرها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را با معانی آورده شده:

 

معنی کلمه مشتق شده کلمه اصلی

ارتفاع میانه Alto Altus

پر مانند Cirro Cirrus

برجسته شده Cumulo Cumulus

بارانزا Nimbo Nimbus

ورقه ورقه Strata Stratus

 

سایر کلماتی که بکار می‌برند:

 

معنی کلمه

برجی شکل Castellsnus

گل کلمی Congestus

قلاب شکل Uncinus

عدسی شکل Lenticularis

قطعه قطعه شده Fractus

از نظر عمودی خوب رشد نکرده Humilis

 

 

دسته‌های ابر

ابرها دارای ده دسته اصلی هستند که هر کدام از این ده دسته اصلی خود به یک یا چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند. دسته‌های اصلی عبارتند از:

 

1-سیروس

2-سیرو کومولوس

3- سیرو استراتوس

4- آلتو کومولوس

5- آلتو استراتوس

6- نیمبو استراتوس

7- استراتو کومولوس

8-استراتوس

9- کومولوس

10-کومولو نیمبوس


برچسب‌ها: علوم تجربی سوم

 • دانلود فیلم
 • قالب وبلاگ